You are currently viewing Άρης: Βρήκε ξανά το δρόμο για τις επιτυχίες!!

Με μια εκπληκτική εμφάνιση στους Ζωσιμάδες, ο Άρης  βρήκε ξανά το δρόμο για τα δίχτυα και τις επιτυχίες!!

Λίγο πριν την παύση του πρωταθλήματος για το Μουντιάλ 2022, ο Άρης φαίνεται πως βρήκε τον τρόπο να γυρίσει το διακόπτη. Στους Ζωσιμάδες βρέθηκε απέναντι σε έναν δυνατό ΠΑΣ Γιάννινα. Παρόλα αυτά, με μια εκπληκτική εμφάνιση, πήρε την πολυπόθητη νίκη με τελικό σκορ, 0-4.

Όλα τα γκολ του αγώνα μπήκαν στο 20 ημίχρονο. Την αρχή έκανε ο Φαμπιάνο, με εύστοχο χτύπημα πέναλτι στο 60′.  Στο 78′ ήταν η σειρά του Ενκολού να βρει τα δίχτυα και με κεφαλιά να κάνει το 2-0. Ακολούθησε το γκολ από τον Οντουμπάτζο στο 81′. Τέλος, ο Πάλμα ήταν αυτός που διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 90+3′.

Ο Άλαν Πάρντιου, μετά τη λήξη του παιχνιδιού, δήλωσε ευχαριστημένος για τη νίκη. Τόνισε μάλιστα πως η ομάδα του κατάφερε και γύρισε το διακόπτη προς το μέρος της. Συμπλήρωσε λέγοντας πως ο Άρης βρήκε πλεον τη λύση στο μεγάλο θέμα που τον ταλάνιζε τόσο καιρό. Βρήκε το δρόμο για τα δίχτυα!!

Ο αγώνας

Το πρώτο μέρος του παιχνιδιού στους Ζωσιμάδες, ήταν πολύ φτωχό σε φάσεις. Παρόλα αυτά, το παιχνίδι είχε πολύ καλό ρυθμό. Ο ΠΑΣ Γάννινα έπαιξε απέναντι στον Άρη με σύστημα διαφορετικό από αυτό που περίμεναν οι Θεσσαλονικείς. Κι όμως, η ομάδα του Παρντιού είχε την κύρια κατοχή της μπάλας σε όλο το πρώτο μέρος. Οι Γιαννιώτες δε, απειλούσαν κυρίως μέσω αντεπιθέσεων.

Η πρώτη δυνατή φάση ήρθε από τη μεριά του Άρη. Ήταν ένα σουτ του Καμάτσο στο 5ο λεπτό, μέσα από την περιοχή, το οποίο κατέληξε άουτ. Πολύ αργότερα, στο 24′, ο Πίρσμαν έκανε ένα γύρισμα από τα αριστερά, που πέρασε όμως ανεκμετάλλευτο από τον Ζερβινιό. Ο ΠΑΣ απάντησε απειλώντας με δύο μακρινά σουτ του Μπιλμπάο τα οποία όμως σταμάτησε ο Κουέστα.

Το 2ο ημίχρονο ήταν φωτιά

Η πρώτη καλή φάση στο δεύτερο μέρος ήρθε στο 60ο λεπτό. Ο Φαμπιάνο με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι βρήκε το γκολ που έψαχνε ο Άρης. Οι παίκτες του Στάικου απάντησαν δυναμικά. Δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες στο δεκάλεπτο 70-80′. Κυρίως με τους Μορέιρα και Τζίμα. Ωστόσο ο Κουέστα παρενέβη όταν χρειάστηκε και έσωσε το ματς για τον Άρη.

Αρχικά στο 72′ η κεφαλιά του Μορέιρα εξουδετερώθηκε εύκολα από τον Κουέστα. Δύο λεπτά μετά ο Σόρια από κοντά δεν μπόρεσε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα. Το δε σουτ του Μπάλαν, κατέληξε σε κόρνερ. Αμέσως μετά ήταν η σειρά του Μορέιρα να απειλησει αλλά ο Κουέστα τον σταμάτησε.

Μετά από αυτές τις τελικές προσπάθειες οι κίτρινοι βρήκαν τα γκολ με τον Ενκουλού στο 79′ και τον Οντουμπάτζο στο 81′, καθαρίζοντας το ματς, με τον Πάλμα να ολοκληρώνει τον θρίαμβο του Άρη.