You are currently viewing Άρης: Τέλος εποχής για Πάρντιου μετά την ήττα από τον Ιωνικό (+vid)

Μετά από την  ήττα του και από τον Ιωνικό (1-0), ο Άρης ανακοίνωσε τη λύση της συνεργασίας του με τον Άλαν Πάρντιου

Η τρίτη συνεχόμενη ήττα για την ομάδα της Θεσσαλονίκης ήταν αυτή που ξεχείλησε το ποτήρι. Ο Άρης πληγώθηκε για μια ακόμη φορά. Μάλιστα είανι η 3η φορά σε ισάριθμες αναμετρήσεις που δεν έχει καν σκοράρει ένα γκολ. Όλο αυτό πήγε πολύ πίσω τους κίτρινους Θεσσαλονικείς. Πλέον, έχει μείνει πιο πίσω σε σχέση με την πρώτη τετράδα. Βρίσκεται μάλιστα σε σημείο, ώστε να αμφισβητείται η συμμετοχή του στα play offs. Επιπλέον, αποκλείστηκε και από το Κύπελλο Ελλάδας Novibet , που αποτελούσε το στόχο της ομάδας για τη φετινή σεζόν.

Κάποιος έπρεπε να πληρώσει το μάρμαρο για όλο αυτό. Αυτός ήταν τελικά ο Άλαν Πάρντιου. Ο 61χρονος Άγγλος τεχνικός κάθισε στον πάγκο του Άρη συνολικά σε 21 παιχνίδια. Ανέλαβε την ομάδα τον περασμένο Σεπτέμβριο. Διαδέχθηκε τον Χερμάν Μπούργος που με τη σειρά του, είχε αντικαταστήσει τον Άκη Μάντζιο. Προσωρινός αντικαταστάτης του Πάρντιου ορίστικε ο Τόλης Τερζής.

Την επόμενη Κυριακή (11/2), ο Άρης υποδέχεται στο “Κλεάνθης Βικελίδης”, τον Παναθηναϊκό. Ελπίζει σε μια επαννεκίνηση με θετικό πρόσημο…

Ιωνικός – Άρης: 1-0

Ο Ιωνικός πέτυχε την πρώτη του εντός έδρας νίκη στο φετινό πρωτάθλημα. Μια νίκη που τον ανέβασε, για πρώτη φορά, πάνω από τη ζώνη υποβιβασμού. Αυτή ήταν η 2η σερί νίκη της ομάδας με τον Μιχάλη Γρηγορίου στον πάγκο της.

Το χρυσό γκολ για τους γηπεδούχους πέτυχε ο Λοβέρα στο 61ο λεπτό. Ο Αργεντινός μεσοεπιθετικός με υπέροχη εκτέλεση πέναλτι έστειλε την μπάλα στο βάθος της εστίας, με τον Κουέστα να μην μπορούσε να αντιδράσει, ακόμα και αν έπεφτε σωστά.

Από τη μεριά του ο Άρης, που ξύπνησε μετά το γκολ, άγγιξε την ισοφάριση στο 71ο λεπτό. Δυστυχώς όμως για τους κίτρινους, δεν είχαν καμία τύχη οι προσπάθειες τους. Έτσι το 1-0 παρέμεινε μέχρι το φινάλε.