You are currently viewing Άρης-ΑΕΚ 1-3: Αυτή ήταν ΑΕΚ!

Η ΑΕΚ με ένα μαγικό πρώτο ημίχρονο, με καλές επιλογές και σωστή τακτική μπήκε ξανά στο κυνήγι για μία θέση στην Ευρώπη και νίκησε τον Άρη με 1-3. Η μεταξύτους διαφορά είναι πλέον στους 3 βαθμούς, με τη «ρεβάνς» στο ΟΑΚΑ.

Ο Άρης από την άλλη μπαίνει σε ζόρια, αφού με την σημερινή του απόδοση ήταν σαν να βρισκόταν σε άλλο γήπεδο στο πρώτο ημίχρονο, με την ΑΕΚ του Χιμένεθ όχι μόνο να τον ξαφνιάζει, αλλά να τον ισοπεδώνει με τρία γκολ μεταξύ 12ου και 36ου λεπτού.

Το «πάρτι» για την Ένωση ξεκίνησε όταν ο Ροζ ανέτρεψε τον Λόπες και ο Κουλμπάκοφ καταλόγισε πέναλτι.
Ο Τάνκοβιτς, που μπήκε τελευταία στιγμή στην 11άδα μετά από πρόβλημα του Αλμπάνη, ευστόχησε από τα 11 βήματα και έφερε χαμόγελα στον πάγκο της ΑΕΚ.

Ο Άρης προσπάθησε να συνέλθει, να πάρει την κατοχή και να φτάσει στην περιοχή του Τσιντώτα, όμως η συνολική απόδοση τις ομάδος από πάσες μέχρι και ενέργεια μέσα στο γήπεδο ήταν μέτρια.

Στον αντίποδα, μετά από κόρνερ των γηπεδούχων, ο Ανσαριφάρντ έκλεψε από τον Σούντγκρεν, πέρασε τη μπάλα στον Σιμάνσκι και εκείνος έστρωσε στον επερχόμενο Βασιλαντωνόπουλο, που σκόραρε το πρώτο του τέρμα με την ΑΕΚ στο πρώτο παιχνίδι στο οποίο ο Χιμένεθ τον συμπεριέλαβε στην αποστολή.

Η ΑΕΚ, δεν άφησε το πόδι από το γκάζι και σε μία ακόμα στιγμή, στο 36′, κέρδισε νέο πέναλτι. Ο Ροζ έπεσε για τάκλιν στα πόδια του Γαλανόπουλου και, παρότι βρήκε τη μπάλα, η κίνηση του ήταν τόσο βάναυση και η έκταση του ποδιού τόσο παρατεταμένη και επικίνδυνη, που προκάλεσε βαθύ τραύμα στο πόδι του αρχηγού της ΑΕΚ. Ο Ανσαριφάρντ ανέλαβε την εκτέλεση, αντί του Τάνκοβιτς, και έγραψε το 0-3, που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Ο Άρης έψαξε αντίδραση με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, καθώς ο Άκης Μάντζιος πέρασε τον Μάνο στην κορυφή της επίθεσης, αντικαθιστώντας τον μέτριο στην δεξιά πτέρυγα Μπρούνο και πηγαίνοντας σε αυτήν τον Μαντσίνι. Μόλις στο 56′, Μάνος και Μαντσίνι συνεργάστηκαν για να μειώσουν οι γηπεδούχοι σε 1-3, όμως η ΑΕΚ όχι μόνο κατεύνασε τον ενθουσιασμό και τη διάθεση του Άρη να πιέσει, αλλά βρήκε και τις δικές της καλές στιγμές για να διευρύνει εκ νέου το προβάδισμα της, όπως το τετ-α-τετ του Ανσαριφάρντ το οποίο εξουδετέρωσε ο Κουέστα.

Το 1-3 παρέμεινε ως το τέλος και, χάρη στο τρίποντο αυτό, η ΑΕΚ μείωσε στους 3 βαθμούς τον Άρη και έβαλε και πάλι φωτιά στη βαθμολογία των play-off.