You are currently viewing Αργεντινή: Τρέλα στην Μπόκα Τζούνιορς για τη κατάκτηση του τίτλου – H βοήθεια της Ρίβερ Πλέιτ σε απίστευτο θρίλερ στο φινάλε δύο αγώνων που έκριναν το πρωτάθλημα (vids)

Αργεντινή: Η Μπόκα Τζούνιορς κατέκτησε το πρωτάθλημα σε ένα φινάλε θρίλερ με εμπλεκόμενες τις Ρασίνγκ, Ιντεπεντιέντε, Ρίβερ Πλέιτ.

Αργεντινή: Η Μπόκα Τζούνιορς ήταν στην κορυφή με ένα βαθμό διαφορά από την Ρασίνγκ. Υποδέχθηκε την Ιντεπεντιέντε στο καυτό Μπομπονέρα. Η Ρασίνγκ, με την σειρά της υποδέχθηκε την Ρίβερ Πλέιτ.

Στο 50ο λεπτό της αναμέτρησης η Μπόκα Τζούνιορς προηγήθηκε 2-1 της Ιντεπεντιέντε με το γκολ του Βίλα. Η Ρασίνγκ έκανε το 1-0 στο 56′ με πέναλτι του Ρόχας. Και η διαφοράς τους εκείνη τη στιγμή παρέμενε στο +1 υπέρ της Μπόκα. Στο 80′ ωστόσο η Ρίβερ Πλέιτ ισοφάρισε την Ρασίνγκ στο 1-1. Παράλληλα στο 81′ η Ιντεπεντιέντε έκανε το 2-2 κόντρα στην Μπόκα.

Απίστευτο φινάλε

Με 5 λεπτά συν τις όποιες καθυστερήσεις έμεναν η υπόθεση τίτλος κρεμόνταν από μια λεπτή κλωστή. Γιατί αν η Ρασίνγκ έβαζε γκολ, θα περνούσε εκείνη στην κορυφή για να πάρει τον τίτλο. Μάλιστα στο 90′ έχασε πέναλτι ο Γκαλβάν, για την ακρίβεια απέκρουσε ο τερματοφύλακας της Ρίβερ Πλέιτ, Φράνκο Αρμάνι.

Αν έκανε το 2-1 θα περνούσε στην κορυφή. Σα να μην έφτανε αυτό δέχθηκε και δεύτερο γκολ στις καθυστερήσεις. Ουσιαστικά η Ρίβερ Πλέιτ με το 2-1 στο άντρο της Ρασίνγκ, βοήθησε την μισητή και αιώνια αντίπαλο της Μπόκα Τζούνιορς να πάρει τον τίτλο φέρνοντας 2-2 με την Ιντεπεντιέντε.

Στο Μπομπονέρα έγινε χαμός με τους πανηγυρισμούς. Βέβαια έσπασαν καρδιές στις εξέδρες μόλις μαθεύτηκε πως η Ρασίνγκ είχε κερδίσει πέναλτι στο 90′.

Το σφύριγμα της λήξης και στα δύο ματς έφερε τρελούς πανηγυρισμούς στο Μπομπονέρα. Η Μπόκα Τζούνιορς στέφθηκε πρωταθλήτρια. Ενώ φέτος κατέκτησε και το Κόπα Λίγκα Προφεσιονάλ. Μια διοργάνωση που προηγήθηκε αυτή του πρωταθλήματος. Παράλληλα έχει περάσει και στα ημιτελικά του κυπέλλου. Θα διεκδικήσει και το τρίτο τρόπαιο για φέτος. Ενώ υπάρχει κι ένα ακόμα που θα διεκδικήσει, κάτι σαν Σούπερ Καπ, που θα αντιμετωπίσει την Ρασίνγκ. Πρόκειται για το λεγόμενο Torneo de Campeones. Το συγκεκριμένο ματς θα γίνει στις 6 Νοεμβρίου. Νωρίτερα θα διεξαχθούν οι ημιτελικοί και ο τελικός του κυπέλλου.