You are currently viewing Αργεντινή: Χαμός στη φιέστα με τον Παναμά – Ο Μέσι έφθασε τα 800 γκολ!

Αργεντινή: Το πρώτο ματς της «αλμπισελέστε» μετά την κατάκτηση του Μουντιάλ μπροστά στο κοινό της εξελίχτηκε σε πάρτι με τον Μέσι να πετυχαίνει το γκολ Νο 800 στην καριέρα του!

Ως πρωταθλήτρια κόσμου, η Αργεντινή επικράτησε στο πρώτο διεθνές φιλικό. Ο Παναμάς ηττήθηκε με 2-0 σε ένα αληθινό ποδοσφαιρικό πάρτι στο Μπουένος Άιρες. Ο Λιονέλ Μέσι σημείωσε το 800ο γκολ της καριέρας του.

Τρεις και πλέον μήνες μετά τον θεαματικό τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου στο Κατάρ το στάδιο Monumental της Ρίβερ Πλέιτ ήταν κατάμεστο.  Περισσότεροι απο 83.000 θεατές παραβρέθηκαν στο φιλικό αγώνα με τον Παναμά. Το ενδιαφέρον για τη αναμέτρηση ήταν τεράστιο. Το γήπεδο ήταν γεμάτο δύο ώρες πριν την έναρξη του ματς!  Οι Αργεντινοί παίκτες έγιναν δεκτοί ως ήρωες και ξεχώριζε βέβαια η αποθέωση στον Μέσι.

Ο 35χρονος επιθετικός της Παρί Σεν Ζερμέν μπήκε στον αγωνιστικό χώρο πριν από τη σέντρα με τους τρεις γιους του και τη σύζυγό του. Και βέβαια αποθεώθηκε«Πάντα ονειρευόμουν αυτό, να γιορτάσω με τους συμπατριώτες μου στην Αργεντινή ότι κερδίσαμε το Παγκόσμιο Κύπελλο», είπε ο αρχηγός.

Στη συνέχεια το πάρτι ξέσπασε στο γήπεδο. Στο πρώτο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι δεν σκόραραν παρότι κυριάρχησαν. Μόλις δεκαπέντε λεπτά πριν το τέλος έκανε το 1-0 ο Τιάγκο Αλμάντα, ο οποίος εκτέλεσε το φάουλ από τον Μέσι. Λίγο πριν την ώρα, οι οπαδοί ξετρελάθηκαν εντελώς όταν ο Μέσι βρήκε στόχο.

No 800!

Αυτό ήταν το 800ο γκολ του στην καριέρα του και το 99ο με την Αργεντινή. Αν πετύχει ένα ακόμα γκολ, θα γίνει ο πρώτος παίκτης απο τη Νότιας Αμερικής που θα σκοράρει 100 γκολ. Ο σταρ της PSG θα έχει ήδη μια πρώτη ευκαιρία κόντρα στο Κουρασάο την Τρίτη.

Μετά το 2-0, το πάρτι στην Μπουόνες Άιρες ξεκίνησε πραγματικά. Όχι μόνο λόγω του ορόσημου που έθεσε ο Μέσι, αλλά και επειδή ήταν ο πρώτος αγώνας της Αργεντινής μετά το Παγκόσμιο Κύπελλο του Κατάρ. Σε αυτούς τους εορτασμούς, σε κάθε παίκτη είχε δοθεί ένα αντίγραφο του Παγκοσμίου Κυπέλλου.