You are currently viewing Απογοήτευσε η ΑΕΚ (vid)

Η ΑΕΚ ηττήθηκε εντός έδρας από την Μπράγκα (2-4) και απώλεσε και τις τελευταίες ελπίδες για την πρόκριση στην επόμενη φάση του Europa League.

Κατώτερη του αναμενόμενου παρουσιάστηκε η Ενωση και η δεύτερη κολλητή εντός έδρας ήττα έβαλε τέλος και στις περιορισμένες ελπίδες για πρόκριση που είχαν απομείνει. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν μουδιασμένα και η καλοστημενη Μπράγκα το εκμεταλλεύτηκε βάζοντας από νωρίς τις βάσεις για την κατάκτηση των τριών βαθμών. Μόλις στο 7’ ο Τορμένα άνοιξε το σκορ, ενώ δύο λεπτά αργότερα, οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν και δεύτερο γκολ με τον Εσγκάιο. Η ΑΕΚ αφυπνίστηκε και έχασε ευκαιρίες μέχρι το γκολ του Ολιβέιρα (31’) αλλά ο Γκαλένο ταλαιπώρησε και πάλι τον Μπακάκη και η Μπάγκα σημείωσε και τρίτο τέρμα με τον Τορμένα (43’).

Η επανάληψη κύλισε χωρίς ιδιαίτερες συγκινήσεις καθώς οι φιλοξενούμενοι εδωσαν χώρο αλλά η ΑΕΚ δεν κατάφερε να το εκμεταλλευτεί. Η Μπράγκα σημείωσε και τέταρτο τέρμα με τον Γκαλένο (82’), με την ομάδα του Μάσιμο Καρέρα να μειώνει απλώς με τον Βασιλαντωνόπουλο (89’).

ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα): Τσιντώτας, Μπακάκης (46′ Βασιλαντωνόπουλος), Χνιντ, Νεντελτσεάρου, Ινσούα, Σιμόες, Γαλανόπουλος, Μάνταλος (75′ Γκαρσία), Αλμπάνης (60′ Τάνκοβιτς), Λιβάγια, Ολιβέιρα (60′ Ανσαριφάρντ)
ΜΠΡΑΓΚΑ (Κάρλος Καρβαχάλ): Ματέους, Ρικάρντο Εσγκάιο, Μπρούνο Βιάνα (46′ Κάρμο), Τορμένα, Νούνο Σεκέιρα, Αντρέ Κάστρο (78′ Νοβάις), Αλ Μουσράτι (57′ Φρανσέρτζιο), Μεδέιρος (57′ Αντρέ Όρτα), Γκαλένο, Ρικάρντο Όρτα, Παουλίνιο (71′ Γκιλιέρμε).