You are currently viewing Αντετοκούνμπο: Ξεπέρασε τον Τζαμπάρ με νέο ιστορικό ρεκόρ (vids)

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ξεπέρασε τον μεγάλο Καρίμ Αμπντούλ Τζαμπάρ δημιουργώντας τον δικό του μύθο στους Μιλγουόκι Μπακς.

Είναι από τα μεγάλα αστέρια του NBA με την πορεία του στους Μιλγουόκι Μπακς να εντυπωσιάζει. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο γράφει ιστορία με αποτέλεσμα να ξεπεράσει τον Τζαμπάρ.

Οι Μπακς νίκησαν 120-119 τους Νετς μέσα στο Μπρούκλιν στην παράταση. Ο Greek Freak έβαλε ένα τρίποντο 18” πριν το τέλος του αγώνα. Με αυτό πήγε το ματς στην παράταση. Αλλά τον έκαναν και πρώτο σκόρερ στην ιστορία της ομάδας του Μιλγουόκι.

Έφτασε τους 14.214 πόντους αφήνοντας στους 14.211 τον πρώτο σκόρερ στην ιστορία του ΝΒΑ, Καρίμ Αμπντούλ Τζαμπάρ. Στα αποδυτήρια τον μπουγέλωσαν πανηγυρίζοντας με αυτό τον τρόπο το νέο του επίτευγμα.

Στα του αγώνα ο Αντετοκούνμπο έκανε γενικά νέα μυθική εμφάνιση. Μετά από αυτή που έκανε πριν από δύο ημέρες απέναντι στους Σίξερς. Έβαλε συνολικά 44 πόντους (15/19 βολές, 13/17 δίποντα, 1/4 τρίποντα), 14 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 1 κλέψιμο και μοναδικό ψεγάδι τα 8 λάθη.

Ο Τζρου Χόλιντεϊ τον ακολούθησε σε απόδοση με 19 πόντους, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 6 κλεψίματα. Από την άλλη ο Κρις Μίντλετον αποβλήθηκε πέντε λεπτά πριν το τέλος για σκληρό φάουλ. Ο Κέβιν Ντουράντ είχε 26 πόντους, 11 ασίστ και 7 ριμπάουντ για τους Νετς, αλλά αστόχησε στην τελευταία επίθεση. Κάιρι Ίρβινγκ με 25 και Μπρους Μπράουν με 23 πόντους ακολούθησαν για τους γηπεδούχους που είχαν 18/37 τρίποντα.

Η απάντηση για το ρεκόρ

«Δεν ήξερα για το ρεκόρ αλλά χαίρομαι για τον τρόπο με τον οποίο ήρθε γιατί αλλάζω την ροή των πραγμάτων.

Δεν θέλω να είμαι μόνο αυτός που καρφώνει και τρέχει. Θέλω να δείξω ότι μπορώ να σκοράρω για τρεις.

Αλλά δεν έχει σημασία γιατί στο τέλος της ημέρας αν δεν προσπαθείς και δεν είσαι ταπεινός και απλά παίζεις ως τον Ιούνιο κανείς δεν θα το θυμάται αυτό. Θέλω να παραμείνω ταπεινός και διψασμένος για περισσότερα.

Έτσι μπορώ να καταφέρω πιο πολλά και να δημιουργήσω τέχνη, γιατί το μπάσκετ είναι μία τέχνη. Θέλω να κερδίζω ματς και να κάνω χαρούμενους τους συμπαίκτες μου», τόνισε μετά τη μεγάλη νίκη των Μπακς στο Μπρούκλιν.