You are currently viewing Αντετοκούνμπο: Βολές από τον Σμαρτ στον Giannis – Νέο ρεκόρ από τον Κάρι (vids)

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έγινε δέκτης βολών από τον Μάρκους Σμαρτ αναφορικά με μια μεταξύ τους φάση κατά την διάρκεια του 4ου αγώνα.

Οι Μπακς ηττήθηκαν με 116-108 μέσα στο Μιλγουόκι από τους Μπόστον Σέλτικς που έκαναν το 2-2 στην ημιτελική σειρά για την Ανατολή. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο είχε μια στιγμή έντασης με τον Μάρκους Σμαρτ.

Η συγκεκρικένη φάση φάνηκε να ήταν κάπως κωμική. Και οι θεατές, αλλά και όσοι το είδαν από την τηλεόραση έτσι να το εξέλαβαν.

Ο γκαρντ των Μπόστον Σέλτικς είχε αντίθετη άποψη. «Έκανα box out, εκείνος πήδηξε στην πλάτη μου. Οι διαιτητές δεν έδωσαν τίποτα και πέσαμε και οι δύο στο παρκέ. Μπερδεύτηκαν τα πόδια μας, προσπάθησα να τον βοηθήσω να σηκωθεί. Εκείνος έκανε καλή δουλειά κρατώντας με κάτω για να μην συνεχίσω στη φάση. Και μπορείτε να δείτε πως με κλώτσησε στο πρόσωπο. Όταν προσπάθησα να του δώσω το χέρι εκείνος το τράβηξε και μετά είπα ‘οκ, τέλος τώρα, δεν πρόκειται να συνεχίσω το παιχνίδι σου’. Αυτό έγινε», είπε ο Σμαρτ.

Στα του αγώνα οι Σέλτικς είχαν φοβερό τον Αλ Χόρφορντ (ρεκόρ καριέρας στα playoffs), 30 πόντους με 11/14 σουτ. Καθοριστικός στο δεύτερο ημίχρονο και ο Τζέισον Τέιτουμ με 30 πόντους, με τους φιλοξενούμενους να έχουν επί μέρους σκορ 43-28 στην τελευταία περίοδο, όταν και είχαν 84,2% στα σουτ!

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έβαλε34 πόντους (6/11 βολές, 14/28 δίποντα, 0/4 τρίποντα), 18 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 4 λάθη σε 41 λεπτά.

Το πέμπτο ματς της σειράς θα διεξαχθεί τα ξημερώματα της Πέμπτης στη Βοστώνη (02:00 πμ.).

Νίκη με ανατροπή οι Γουόριορς

Στο άλλο παιχνίδι οι Γουόριορς νίκησαν 101-98 τους Γκρίζλις στο Όκλαντ. Έκαναν το 3-1 στην συγκεκριμένη σειρά ημιτελικών της Δύσης και απομένει μια νίκη από την πρόκριση στον τελικό.

Οι Γκρίζλις, που έπαιξαν χωρίς τον Μοράντ ήταν μπροστά με +12 10:35 πριν το τέλος του αγώνα. Αλλά οι Γουόριορς έκαναν τη μεγάλη ανατροπή.

Ο Κάρι ήταν ο κορυφαίος για τους νικητές με 32 πόντους (4/14 τρίποντα) και 8 ασίστ, ενώ 17 είχε ο Άντριου Γουίγκινς.

Μάλιστα ο 34χρονος Κάρι έσπασε το φράγμα των 500 τριπόντων στα playoffs και είναι ο πρώτος που το κάνει.

Στη δεύτερη θέση βρίσκεται ο ΛεΜπρόν Τζέιμς με 432. Τρίτος είναι ο συμπαίκτης του Κάρι στους Γουόριορς, Κλέι Τόμπσον με 405. Τέταρτος είναι ο Ρέι Άλεν με 385.

ΗΜΙΤΕΛΙΚΑ
ΦΟΙΝΙΞ ΣΑΝ-ΝΤΑΛΑΣ 2-2 (121-114, 129-109, 94-103, 101-111)
ΓΚΟΛΝΤΕΝ ΣΤΕΪΤ ΓΟΥΟΡΙΟΡΣ- ΜΕΜΦΙΣ ΓΚΡΙΖΛΙΣ 3-1 (117-116, 101-106, 142-112, 101-98)