You are currently viewing Αντετοκούνμπο: Τρέλανε τον κόσμο με το σόου του Κροατία – Ελλάδα (vids)

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο αποτελεί την ατραξιόν στο Ευρωμπάσκετ και η πρώτη του εμφάνιση ήταν μαγική με τα χρώματα της Ελλάδας.

Ήταν αυτός που χάρισε τη νίκη με τις κινήσεις του όταν η μπάλα… έκαιγε. Πιο συγκεκριμένα ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν τρομερός στα τελευταία λεπτά του ντέρμπι με την Κροατία για το Ευρωμπάσκετ.

Έκανε δύο τάπες κι έβαλε δύο κρίσιμα καλάθια για να δώσει στην Ελλάδα τη νίκη που ήθελε. Γενικά έκανε εντυπωσιακή εμφάνιση με 27 πόντους, για να αποσπάσει διθυραμβικά σχόλια.

Η πρώτη του παρουσία σε Ευρωμπάσκετ μετά το 2015 ήταν εξαιρετική. Και τα κατορθώματα του έκαναν τον γύρο του κόσμου.

Μετά το τέλος του ματς ο Δημήτρης Ιτούδης, είπε μεταξύ άλλων: «Ο Γιάννης και ο Τάιλερ είναι σπουδαίοι σκόρερ. Δεν ανησυχώ μήπως οι άλλοι παίκτες δεν βρουν ρυθμό. Όταν τους δοθεί η ευκαιρία θα το δείξουν. Είδαμε και πόσο βοήθησε ο Αγραβάνης, ενώ μας λείπουν ακόμη και δύο σημαντικά κομμάτια».

Για το παιχνίδι, τόνισε: «Ήταν μια πρεμιέρα απέναντι σε μια σπουδαία ομάδα που σεβόμαστε. Η Κροατία ήταν καλύτερη στην αρχή, όμως είδαμε πώς έχουν παραταχθεί και προσαρμοστήκαμε παίρνοντας τον έλεγχο.

Ίσως το +16 του ημιχρόνου να μας έφερε κάποια χαλάρωση. Και η Κροατία με κάποια ντράιβ και μακρινά σουτ επέστρεψε στο ματς. Αυτό που κρατάω είναι η συγκέντρωση που είχαμε στα σημεία που η Κροατία επέστρεφε στο ματς.

Δεν πιστεύω πως ο όμιλος είναι εύκολος, για κανέναν. Ούτε για μας που αρχίσαμε με νίκη. Είμαστε συγκεντρωμένοι, κάναμε δύσκολα το 1-0. Είχαμε κάποιες καλές και δύσκολες στιγμές. Και θα προετοιμαστούμε πλέον για ένα ακόμη παιχνίδι απέναντι σε μια ακόμη ταλαντούχα ομάδα, που παίζει και στην έδρα της, την Ιταλία».

Τέλος ρωτήθηκε για τον Παπαγιάννη που απάντησε: Ο Παπαγιάννης είναι καλύτερα, δεν θέλαμε να ρισκάρουμε. Έχουμε σεβασμό σε κάθε ομάδα και ο Παπαγιάννης έχει ελπίδες να αγωνιστεί στο παιχνίδι με την Ιταλία».