You are currently viewing Αντετοκούνμπο: Πάλευε μόνος με τους Νετς – Ήττα των Μπακς στα ημιτελικά (vid)
Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έχει μια μεγάλη ευκαιρία μπροστά του να γίνει «βασιλιάς» με τους Μπακς μετά τα όσα έκαναν στους ημιτελικούς με τους Νετς.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο πάλευε μόνος απέναντι στους Νετς με αποτέλεσμα οι Μπακς να ηττηθούν στην πρεμιέρα της ημιτελικής σειράς των playoffs στην Ανατολή.

Οι Μπακς ηττήθηκαν με 115-107 απέναντι στους Νετς με τον Αντετοκούνμπο να ήταν μόνος. Ήταν το πρώτο ματς για τα ημιτελικά στην Ανατολή, αλλά έχει δρόμο ακόμα.

Θα είναι μια συναρπαστική σειρά αφού οι Νετς έχουν την τριάδα των Ντουράντ, Ίρβινγκ, Χάρντεν. Απέναντι στον Greek Freak και την παρέα του. Το ενδιαφέρον είναι μεγάλο και το επόμενο ματς θα ξεκινήσει στις 02:30 τα ξημερώματα της Τρίτης.

Απολαυστικός ο Κάιρι Ίρβινγκ με 25 πόντους, 8 ασίστ και 5 ριμπάουντ. Πολύ καλός και ο Κέβιν Ντουράντ με 29 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Αλλά κομβική ήταν και η παρουσία του Μάικ Τζέιμς που πρόσφερε από τον πάγκο με 12 πόντους, 7 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Πάλευε μόνος του ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έχοντας 34 πόντους (0/3 βολές, 14/19 δίποντα, 2/5 τρίποντα), 11 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 τάπες και 5 λάθη σε 35 λεπτά.

Υστέρησαν ο Κρις Μίντλετον με 13 πόντους κι 6/23 σουτ αλλά και ο Τζρου Χόλιντεϊ με 17 πόντους και 7/19 για το Μιλγουόκι που είχε το αποκαρδιωτικό 6/30 τρίποντα (20%).

Ο Αντετοκούνμπο προσπαθούσε να κρατήσει μόνος του στο ματς το Μιλγουόκι. Αλλά αυτό με τους Μίντλετον και Χόλιντεϊ άστοχους και με κάκιστα ποσοστά στα τρίποντα δεν ήταν καθόλου εύκολο. Έτσι οι Νετς με τρίποντο του KD λίγο πριν το τέλος της τρίτης περιόδου εκτοξεύτηκαν στο +16, 98-82.

Δύο μακρινά σουτ του Γιάννη έριξαν τη διαφορά στους δέκα, 103-93, επτά λεπτά πριν το τέλος. Αλλά οι Νετς πάτησαν και πάλι το γκάζι και έφτασαν στο 115-96 με 3:40 να απομένουν «καθαρίζοντας» το ματς.

Στα τελευταία λεπτά απασχόλησε η κόντρα του Θανάση Αντετοκούνμπο με τον Μπλέικ Γκρίφιν. Που κατέληξε σε αποβολή του τελευταίου με τεχνική ποινή.

Αναμφίβολα αναμένονται μεγάλες μάχες ανάμεσα στις δύο ομάδες που κατά καιρούς έχουν κάνει πολύ καλές εμφανίσεις.