You are currently viewing Αντετοκούνμπο: Ο διαστημικός Γιανγκ έβαλε φρένο στον Γιάννη! (vids)
Αντετοκούνμπο: Ο διαστημικός Τρέι Γιανγκ έβαλε φρένο στον Γιάννη, με τους Ατλάντα Χοκς να νικούν 116-113 τους Μπακς μέσα στο Μιλγουόκι.

Με ήττα ξεκίνησαν οι Μιλγουόκι Μπακς την σειρά των τελικών στην Ανατολή. Ο Γιανγκ οδήγησε τους Ατλάντα Χοκς στη νίκη κάνοντας το break. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο το πάλεψε αλλά οι Μπακς δεν ήταν σε καλή βραδιά.

Αντίθετα ήταν σε καλή βραδιά ο Γιανγκ. Που έβαλε 48 πόντους και αποθεώθηκε για την εμφάνιση του. Είχε 10/12 βολές, 13/21 δίποντα, 4/13 τρίποντα, 11 ασίστ, 7 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο σε 41 λεπτά.

Αλλά το καθοριστικό καλάθι ήταν το φόλοου κάρφωμα του Κλιντ Καπελά στα 29,8” πριν το τέλος έβαλε μπροστά την ομάδα του. Για να πάρει την 6η νίκη σε οκτώ ματς μακριά από την Ατλάντα στην post season.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έκανε ό,τι μπορούσε για τα «ελάφια». Που έχασαν για πρώτη φορά εντός έδρας στα playoffs (5-1 πλέον).

Είχε σε 41 λεπτά στο παρκέ 34 πόντους (6/8 βολές, 14/23 δίποντα, 0/2 τρίποντα), 12 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 τάπες και 2 λάθη. Πολύ καλός επιθετικά ήταν κι ο Τζρου Χόλιντεϊ με 33 πόντους και 10 ασίστ.

Υστέρησε, ωστόσο, ο Κρις Μίντλετον που έμεινε στους 15 πόντους με 6/23 σουτ αστοχώντας στο τρίποντο για την παράταση και ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 0/9.

Οι γηπεδούχοι είχαν ένα ισχνό προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου. Αλλά στο τρίτο δωδεκάλεπτο είδαν τα «γεράκια» να προσπερνούν και με +8 (78-86).

Το τελευταίο 12λεπτο…

Στην τελευταία περίοδο οι Μπακς έφτασαν στο 105-98 με 4:18 να απομένουν. Με alley oop του Γιάννη ήταν στο 111-107 στα 2:08 πριν το τέλος. Ωστόσο οι άστοχες επιθέσεις από Χόλιντεϊ, Μίντλετον και Κόνατον, αλλά και τα χαμένα ριμπάουντ, στοίχισαν ακριβά στο τέλος.

Κλειδί για τους Χοκς ήταν και η παρουσία του Τζον Κόλινς με 23 πόντους και 15 ριμπάουντ, όπως και του Κλιντ Καπελά με 12 και 19 αντίστοιχα, ενώ ο Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς έμεινε στους 4 πόντους με 1/6 σουτ.

Το Game 2 είναι και πάλι στο Μιλγουόκι, τα ξημερώματα του Σαββάτου (3:30).

Δωδεκάλεπτα: 28-25, 59-54, 85-88, 113-116.