You are currently viewing Αντετοκούνμπο: Γιάννης και Μπακς άλωσαν την Ατλάντα (vids)
Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν φοβερός στην Ατλάντα απέναντι στους Χοκς και μαζί με τον Μίντλετον οδήγησαν τους Μπακς στη νίκη και το 2-1 στη σειρά.

Οι Μπακς επικράτησε με 113-102 των Χοκς στην Ατλάντα κι έκαναν το 2-1 στη σειρά. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν εξαιρετικός, αλλά και ο Κρις Μίντλετον. Πήραν την ομάδα του Μιλγουόκι από το χέρι και παράλληλα επανάκτισαν το πλεονέκτημα έδρας.

Οι Χοκς, από την άλλη, έδειξαν και πάλι ότι δεν έχουν το βάθος και την ποιότητα των Μπακς. Πλέον είναι φανερό πως από το Μιλγουόκι θα κριθεί η σειρά και όχι από εκείνους. Ο Τρέι Γιανγκ έκανε αναμενόμενα καλή δουλειά. Σκόραρε 35 πόντους. Είχε 6/9 δίποντα, 6/14 τρίποντα, 5/6 βολές σε 39:21. Του έλειπε όμως η δημιουργία. Επίσης, ένας τραυματισμός στον αστράγαλο στα τέλη της τρίτης περιόδου, του διέλυσε τον ρυθμό.

Παρότι άρχισαν πολύ άσχημα και βρέθηκαν στο -15, οι παίκτες του Μάικ Μπουντενχόλζερ έκαναν σπουδαία δουλειά στην τέταρτη περίοδο.

Με τους Γιάννη Αντετοκούνμπο και Κρις Μίντλετον να «οργιάζουν». Την ώρα που ο Τρέι Γιανγκ έδειχνε επηρεασμένος από ένα ελαφρύ διάστρεμμα στα τέλη της τρίτης περιόδου.

Ο Greek Freak παρότι έπαιξε με ενοχλήσεις στη γάμπα έκανε σπουδαία δουλειά. Είχε 33 πόντους (6/13 βολές, 12/19 δίποντα, 1/2 τρίποντα), 11 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 τάπα και 4 λάθη σε 41 λεπτά.

Ο Μίντλετον είχε 20 από τους 38 πόντους του στην τελευταία περίοδο με 15/26 σουτ, καθώς επίσης 11 ριμπάουντ και 7 ασίστ.

Ο Γιανγκ είχε 34 πόντους με 12/23 σουτ, αλλά έμεινε άσφαιρος στην τελευταία περίοδο. Προσπάθησε ο Ντανίλο Γκαλινάρι με 18 πόντους, αλλά υστέρησε ο Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς με 8 πόντους και 3/16 σουτ.

Το Game 4 θα γίνει τα ξημερώματα της Τετάρτης (3:30) και πάλι στην Ατλάντα.

Ο Μίντλετον πήρε το όπλο του στο τέλος και με διαδοχικά μεγάλα σουτ έφερε μπροστά το Μιλγουόκι (98-103). Και με ένα πολύ δύσκολο καλάθι του Γιάννη οι Μπακς ξέφυγαν με 100-109 στα 100’’ για το τέλος και «καθάρισαν» το ματς.

Δωδεκάλεπτα: 32-27, 56-56, 85-83,102-113