You are currently viewing Αντετοκούνμπο: Giannis από άλλο πλανήτη – Αρνητικό ρεκόρ η Σέλτικς (vids)

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έδειξε γιατί είναι πρωταθλητής κάνοντας σούπερ εμφάνιση στο Game 5 κόντρα στους Σέλτικς.

Οι Μπακς βρέθηκαν να χάνουν με 14 πόντους στην 4η περίοδο από τους Σέλτικς. Ωστόσο ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν εξαιρετική και η ανατροπή έγινε. Οι πρωταθλητές επικράτησαν 110-107 στην Βοστώνη κι έκαναν το 3-2 στη συγκεκριμένη ημιτελική σειρά της Ανατολής στο NBA.

Οι γηπεδούχοι ήταν στο +14 με την έναρξη της τελευταίας περιόδου, αλλά είδαν την διαφορά να ροκανίζεται. Και όχι μόνο καθώς γνώρισαν την ήττα μπροστά στο κοινό τους. Έτσι απώλεσε τη μεγαλύτερη διαφορά που έχει χάσει σε τέταρτη περίοδο ματς playoffs τις τελευταίες 25 σεζόν.

Ο Σμαρτ ήταν μοιραίος, αφού δέχθηκε τάπα και κλέψιμο από τον Χόλιντεϊ στα τελευταία δευτερόλεπτα της αναμέτρησης.

Ο Greek Freak είχε 40 πόντους (6/10 βολές, 14/22 δίποντα, 2/5 τρίποντα), 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 τάπα. Kαι μοναδικό ψεγάδι τα 7 του λάθη σε 40 λεπτά. Επίσης έπαιξε με σκίσιμο πάνω από το μάτι στα τελευταία λεπτά.

Καθοριστικός ο Μπόμπι Πόρτις (14π.-15 ριμπ.) με το καλάθι, μετά από επιθετικό ριμπάουντ, της προσπέρασης στα 11’’. Αλλά και ο Τζρου Χόλιντεϊ με μία τάπα και ένα κλέψιμο στον Μάρκους Σμαρτ στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Το επόμενο ματς θα γίνει στο Μιλγουόκι τα ξημερώματα του Σαββάτου και με νίκη οι Μπακς θα προκριθούν στους τελικούς της Ανατολής.

Δωδεκάλεπτα: 26-28, 54-47, 86-77, 107-110.

Οι Γκρίζλις διέλυσαν τους Γουόριορς

Στο άλλο παιχνίδι οι Γκρίζλις διέλυσαν με 134-95 τους Γουόριορς και μείωσαν τη σειρά στην Δύση, σε 3-2.

Για την ομάδα του Τέιλορ Τζένκινς, ο Τζάρεν Τζάκσον Τζούνιορ, ο Ντέσμοντ Μπέιν και ο Τάιους Τζόουνς είχαν από 21 πόντους. Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Κλέι Τόμπσον με 19 πόντους και ο Στεφ Κάρι με τον Τζόναθαν Κουμίνγκα πρόσθεσαν 14 και 17 πόντους, αντίστοιχα.