You are currently viewing Αντετοκούνμπο: Έκανε νέο μυθικό ρεκόρ (vids)
Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έκανε ένα νέο μυθικό ρεκόρ και έδωσε άλλον τόνο στο παιχνίδι που έδωσαν οι Μιλγουόκι Μπακς ανήμερα των Χριστουγέννων.

Το NBA πάντα βάζει ματς ανήμερα των Χριστουγέννων για να γιορτάσει ο κόσμος. Οι Μιλγουόκι Μπακς υποδέχθηκαν τους Μπόστον Σέλτικς και ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έκανε ένα ακόμα ρεκόρ.

Πιο συγκεκριμένα έβαλε 36 πόντους και οι 29 από αυτούς στο 2ο ημίχρονο. Κάτι που ήταν ρεκόρ 25ετίας αναφορικά με περισσότερους πόντους σε δεύτερο ημίχρονο σε ματς του NBA που έγινε τα Χριστούγεννα.

Οι Μπακς επικράτησαν 117-113 των Σέλτικς κι ενώ βρέθηκαν κάποια στιγμή να χάνουν με 19 πόντους. Στο πρώτο ημίχρονο οι Σέλτικς έκαναν πάρτι και το τελείωσαν με 47-62.

Ο Greek Freak πήρε μπρος στο τρίτο δωδεκάλεπτο και με 17 πόντους στο διάστημα αυτό οδήγησε το Μιλγουόκι στο -1 (83-84, 88-89).

Ωστόσο οι φιλοξενούμενοι άρχισαν την τελευταία περίοδο αποφασιστικά και ανέκτησαν διψήφια διαφορά με οδηγό τον Τέιτουμ (90-102).

Η επιστροφή του Γιάννη μετά τις απαραίτητες ανάσες επέτρεψε στους Μπακς να πλησιάσουν στους τέσσερις (105-109), με 3:45 να απομένουν.

Η αντεπίθεση συνεχίστηκε και οι Μπακς ισοφάρισαν στο 1:29 πριν το τέλος με τον ηγέτη τους (111-111) και στα 30,3’’ ο Μάθιους με τρίποντο έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους.

Ο Μπράουν αστόχησε σε ελεύθερο σουτ και ο Μίντλετον από τη γραμμή «έγραψε» το 116-113 στα 17,8’’.

Η τρομερή τάπα

Ο Γιάννης με τρομερή τάπα στον Γουίλιαμς στα 7’’ διαφύλαξε το προβάδισμα της ομάδας του και ο Μίντλετον με 1/2 βολές ουσιαστικά «καθάρισε» το ματς.

Δωδεκάλεπτα: 22-35, 47-62, 90-94, 117-113

Μετά το τέλος της αναμέτρησης αποθεώθηκε ο Γιάννης Αντετοκούνμπο και οι συμπαίκτες του. Μάλιστα τις τελευταίες 10 ημέρες βρέθηκε σε καραντίνα. Επειδή ήταν κοντά σε επιβεβαιωμένο κρούσμα από κορονοϊό. Γύρισε με τον ίδιο να δηλώνει πως απόλαυσε αυτές τις μέρες της καραντίνας.

Ξεκουράστηκε κι έκανε διάφορα που δεν θα μπορούσε λόγω των συνεχόμενων αγώνων.