You are currently viewing Αντετοκούνμπο: Άστραψε και βρόντηξε ο Giannis (vids)

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν εξαιρετικός στο Game 3 με τους Μπόστον Σέλτικς και οδήγησε τους Μπακς σε μια ακόμα νίκη.

Οι πρωταθλητές Μιλγουόκι Μπακς επικράτησαν 103-101 των Μπόστον Σέλτικ σε ένα ματς θρίλερ. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν εξαιρετικός και βοήθησε τα μέγιστα για να γίνει το 2-1 στην ημιτελική σειρά της Ανατολής στο NBA.

Πιο συγκεκριμένα ο Greek Freak έβαλε 42 πόντους, 12 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα και 3 μπλοκ.

Άξιοι συμπαραστάτες για τους νικητές οι Χόλιντεϊ (25 π, 7 ριμπ.) και Λόπεζ (13 π, 10 ριμπ.). Ενώ για τους Σέλτικς ξεχώρισαν οι Μπράουν (27π, 12 ριμπ.) και Χόρφορντ (22π, 16 ριμπ.).

Θρίλερ το ματς με το τελευταίο λεπτό να ήταν εντυπωσιακό. Ο Giannis και ο Χόλιντεϊ με βολές τους έδωσαν προβάδισμα 103-100 στους Μπακς. Ο Σμαρτ κέρδισε φάουλ στην τελευταία φάση. Οι Σέλτικς ζήτησαν τρεις βολές αλλά είχαν ξοδέψει το challenge τους και τελικά δόθηκαν δύο βολές.

Η συνέχεια βρήκε τον Σμαρτ να αστοχεί επίτηδες στη δεύτερη βολή. Να παίρνει το ριμπάουντ, αλλά να μην μπορεί να σκοράρει. Μετά το τελικό 103-101 οι Μπακς έκαναν το 2-1 στη σειρά και θέλουν δύο ακόμα νίκες για να πανηγυρίσουν και την πρόκριση!

Το τέταρτο ματς της σειράς θα γίνει και πάλι στο Μιλγουόκι, τα ξημερώματα της Τρίτης.

Βομβάρδισαν τους Γκρίζλις οι Γουόριορς

Στο άλλο παιχνίδι οι Γουόριορς συνέτριψαν 142-112 τους Γκρίζλις κι έκαναν το 2-1 στη σειρά που έχει να κάνει με τη Δύση.

Ο Κάρι πέτυχε 30 πόντους, ο Τόμπσον είχε 21 και 9 ριμπάουντ και έτσι το Γκόλντεν Στέιτ κατατρόπωσε την ομάδα του Τζα Μοράντ. Ο Αμερικανός πόιντ γκαρντ του Μέμφις σκόραρε 34 πόντους, με τους 17 από αυτούς στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά ήταν αρκετά μόνος του.