You are currently viewing Αντετοκούνμπο: Αποθέωση με το δαχτυλίδι του πρωταθλητή – Σάρωσαν οι Μπακς τους Νετς (vids)
Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο γνώρισε ξανά την αποθέωση παίρνοντας και το δαχτυλίδι του πρωταθλητή με τους Μιλγουόκι Μπακς να σαρώνουν τους Μπρούκλιν Νετς.

Ήταν το εναρκτήριο παιχνίδι της νεάς σεζόν στο NBA με τους Μπακς να παίρνουν τη νίκη με 127-104. Πριν από το παιχνίδι δόθηκαν και τα δαχτυλίδια στους πρωταθλητές ενώ ο Γιάννης Αντετοκούνμπο γνώρισε την αποθέωση.

Αρχικά το λάβαρο του πρωταθλητή σηκώθηκε στον ουρανό του Fiserv Forum. Και όλοι συγκινημένοι, όπως και ο Greek Freak το έβλεπαν να ανεβαίνει σιγά σιγά.

Στη συνέχεια οι πρωταθλητές πήραν και τα ανάλογα δαχτυλίδια τους. Μάλιστα ο Giannis μπήκε τελευταίος στο γήπεδο. Και αποθεώθηκε από όλους. Φώναζαν συνέχεια MVP, αφού ήταν ο πολυτιμότερος παίκτης των περσινών τελικών.

Οι Μπακς κατέκτησε το πρωτάθλημα μετά από 50 χρόνια και ο Αντετοκούνμπο ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής.

Αναφορικά με το ματς τα «ελάφια» είχαν εξαρχής τον έλεγχο του αγώνα. Και προηγήθηκαν μέχρι και με 19 πόντους στο πρώτο δωδεκάλεπτο (31-12).

Παρ’ όλα αυτά, οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν και κατάφεραν να μαζέψουν τη διαφορά, με το ημίχρονο να κλείνει στο 66-59.

Οι πρωταθλητές ανέβασαν εκ νέου στροφές, με τη διαφορά να είναι από ένα σημείο και μετά κυρίως διψήφια.

Σούπερ Giannis, ντεμπούτο ο Καλαϊτζάκης

Στα μέσα της τελευταίας περιόδου, το 99-90 υπέρ των Μπακς ήταν το τελευταίο σημείο που οι Νετς είχαν μειώσει ξανά. Με τη διαφορά να ξεφεύγει εκ νέου μέχρι το τελικό 127-104.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο τελείωσε το ματς με 32 πόντους, 14 ριμπάουντ και επτά ασίστ. Ο Θανάσης με 6 πόντους, ένα ριμπάουντ και μία ασίστ.

Το… βάπτισμα του πυρός πήρε και ο Γιώργος Καλαϊτζάκης, που πρόλαβε να μαζέψει δύο ριμπάουντ σε 1:16 συμμετοχής. Για τον Έλληνα άσο ήταν επίσης μια ιδιαίτερη βραδιά. Που θα την θυμάται για πάντα. Γιατί είναι το ξεκίνημα του στο καλύτερο πρωτάθλημα του κόσμου.

Τα δωδεκάλεπτα: 37-25, 66-59, 97-85, 127-104