You are currently viewing Ανώτερη η Κροατία, κέρδιζε τη σκληροτράχηλη Ρωσία!
Η Κροατία ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι με την Ρωσία, αφού επικράτησε με 1-0. Και προκρίθηκε στη τελική φάση του Μουντιάλ.

Η Κροατία ήταν πολύ ανώτερη από τη Ρωσία. Έχασε πολλές ευκαιρίες και εν τέλι βρήκε το χρυσό τέρμα, πέτυχε τη τεράστια αυτή νίκη, με αποτέλεσμα να τη στείλει στη τελική φάση του Μουντιάλ που θα γίνει στο Κατάρ.

Οι Κροάτες με τη μεγάλη δύναμη της έδρας τους, μπήκαν από την αρχή να πιέσουν αφυκτικά τους Ρώσους, να δημιουργήσουν πολλές καταστάσεις για γκολ. Αλλά έπεσαν απάνω στον εξαιρετικό Σαφόνοφ, όπου έκανε τη μία απόκρουση μετά την άλλη.

Έτσι έφτασε το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με το παιχνίδι να είναι σε ένα τεντωμένο σχοινί.

Στο δεύτερο μέρος, συνεχίστηκε το ίδιο σκηνικό. Οι Κροάτες να επιτύθονται και τους Ρώσους να είναι σε θέση άμυνας.

Οι γηπεδούχοι πίεσαν συνεχώς είχαν τη μπάλα στα πόδια τους, και η κατοχή έφτασε στο 80-20 υπέρ των Κροατών.

Ωστόσο το πολυπόθητο τέρμα, ήρθε στο 81ο λεπτό με αυτογκόλ του Κουντριάσοφ. Έτσι αυτό το μεγάλο αποτέλεσμα, έμεινε μέχρι το τέλος του αγώνα. Και οι Κροάτες να ετοιμάσουν βαλίτσες για τη τελική φάση του Μουντιάλ, όπου θα γίνει στο Κατάρ το επόμενο Χειμώνα.

ΚΡΟΑΤΙΑ: Γκρμπιτζ, Σόσα, Γιουράνοβιτς (75’ Μπρέκαλο), Λόβρεν, Γκβάρντιολ, Πάσαλιτς (75’ Λιβάγια), Μπρόζοβιτς, Μόντριτς, Κράμαριτς (86′ Στάνισιτς, Πέρισιτς, Βλάσιτς (58’ Πέτκοβιτς)

ΡΩΣΙΑ: Σαφόνοβ, Καραβάεβ, Ντιβέεβ, Ντζίκια, Κουντριάσοβ, Μπαρίνοβ, Γκολόβιν (56’ Τσιστιακόβ), Φόμιν (80’ Γκλεμπόβ), Μπακάεβ (78’ Μοστοβόι), Σμολόβ (57’ Ζόμπνιν), Ιόνοβ (57’ Ζαμπολότνι)