You are currently viewing Άνετη και ωραία η ΑΕΚ

Η Ένωση πέρασε με το εμφατικό 3-1 από τη Λαμία κόντρα στην ομώνυμη ομάδα στο πλαίσιο της αναμέτρησης για την 24η αγωνιστική της Super League και συνεχίζει μόνη πρώτη.

Στην 24η αγωνιστική της Super League, η ΑΕΚ βρέθηκε φιλοξενούμενη στη Λαμία.. Η Ένωση επικράτησε άνετα της ομώνυμης ομάδας με το αρωτικό 1-3. Έτσι έφυγε από το  Αθανάσιος Διάκος με το τρίποντο, παραμένοντας, μόνη, στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Οι παίκτες του Ματίας Αλμέιδα ήταν ανώτεροι στο μεγαλύτερο κομμάτι του ματς και έφτασαν έτσι σε αυτό το σκορ.

Το σκορ άνοιξε στο 17ο λεπτό, η ΑΕΚ. Ο Άμραμπατ εκτέλεσε το κόρνερ από τα δεξιά και ο Βίντα με ωραία κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Λίγο πριν από την εκπνοή του πρώτου μέρους βρήκε και το δεύτερο γκολ. Ο Πινέδα έκλεψε την μπάλα ψηλά και έδωσε γρήγορα για τον Ελίασον. Αυτός, με πλασέ μέσα από την περιοχή, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Η Ένωση μπήκε δυνατά και στο δεύτερο μέρος. Βρήκε το γκολ με τον Τσούμπερ στο 63ο λεπτό. Ο Άμραμπατ εκτέλεσε το φάουλ από τα αριστερά, ο Ελβετός πετάχτηκε στο πρώτο δοκάρι και με πανέξυπνη γυριστή κεφαλιά την έστειλε στα δίχτυα.

Ένα λεπτό μετά ο Σίντκλεϊ από δύσκολη γωνία διαμόρφωσε το τελικό σκορ. Ο Βραζιλιάνος μπακ πήρε την πάσα από τον Μάλτσι στην πλάτη της άμυνας της ΑΕΚ. Μπήκε στην περιοχή και από δύσκολη γωνία κεραυνοβόλησε τον Στάνκοβιτς.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν και δύο δοκάρια για να πετύχουν κι άλλα γκολ. Όμως η κεφαλιά του Ελίασον στο 67′ αλλά και το δυνατό σουτ του Πήλιου μέσα από την περιοχή στο φινάλε του ματς δεν βρήκαν στόχο. Έτσι, το 3-1 έμεινε μέχρι το τέλος.

Η ΑΕΚ με αυτό το τρίποντο έφτασε τους 55 και θα περιμένει τα αποτελέσματα από τους διώκτες της. Από την άλλη, η Λαμία έμεινε στους 34 και την έκτη θέση και θα συνεχίσει τη μάχη για την είσοδο στα playoffs.

Λαμία

(Λεωνίδας Βόκολος): Κοσέλεφ, Σίντκλεϊ, Τζανετόπουλος, Παπαδόπουλος, Σιμόν, Κορνέζος, Νούνιες, Τζανδάρης (59′ Σαντάνα), Τόσιτς (59′ Λέικ), Σλίβκα, Μάλτσι (77′ Τσούκαλος).

ΑΕΚ

(Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Σιντιμπέ, Βίντα, Κάλενς, Πήλιος, Γιόνσον, Πινέδα (68′ Λιούμπισιτς), Άμραμπατ (82′ Πισάρο), Ελίασον (82′ Φερνάντες), Τσούμπερ (68′ Μάνταλος), Πόνσε (81′ Αραούχο).