You are currently viewing Ανετα το Σούπερ Καπ ο Ολυμπιακός, 67-52 τον Παναθηναϊκό (vid)

Ο Ολυμπιακός είναι πολύ πιο έτοιμος από τον Παναθηναϊκό. Το έδειξε στον τελικό του Σούπερ Καπ, το οποίο κατέκτησε με νίκη 67-52.

Η διαφορά ανάμεσα στον Ολυμπιακό και τον Παναθηναϊκό, αυτή την εποχή, είναι ολοφάνερη και ξεκάθαρη. Οι «ερυθρόλευκοι» είναι μια ομάδα έτοιμη, σε αντίθεση με τους «πράσινους» που θέλουν πολλή δουλειά. Αυτό αποτυπώθηκε στο κλειστό γυμναστήριο της Καλλιθέας της Ρόδου. Με τη νίκη 67-52 που έφερε την κατάκτηση του Σούπερ Καπ.

Η ομάδα του Μπαρτζώκα «έπνιξε» με την άμυνά της αυτή του Ράντονιτς. Η οποία πέτυχε μόλις 18 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο. Κυριαρχώντας στα ριμπάουντ (39-28), με παραπάνω ασίστ (18-13) και σημαντική διαφορά στα ποσοστά στα δίποντα (51%-38%). Με τον Βεζένκοφ να κάνει double-double. Ο Φαλ ήταν καταλύτης και αναδείχθηκε MVP, ενώ ο Μπολομπόι άγγιξε τις επιδόσεις του Βεζένκοφ. Από την πλευρά του Παναθηναϊκού, ο Γουίλιαμς στα πρώτα λεπτά και ο Λι συνολικά ήταν αυτοί που προσπάθησαν περισσότερο.

Ισορροπημένο το πρώτο ημίχρονο

Ο τελικός του Super Cup ξεκίνησε με τον Γουίλιαμς (7π.) να είναι «ζεστός» και να οδηγεί τον Παναθηναϊκό στο 9-2 στο 4′. Το τάιμ άουτ που κάλεσε ο Μπαρτζώκας έπιασε τόπο. Με την επιστροφή στο ματς, ο Κέιναν ευστόχησε σε δύο διαδοχικά τρίποντα (9-8, 5′). Με εξαίρεση ένα δίποντο του Λι, οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν σερί 16-2 με πρωταγωνιστή τον Βεζένκοφ και το αρχικό 9-2 για τον ΠΑΟ έγινε 18-11 (9′). Πονίτκα και Άντριους μείωσαν τη διαφορά για τους «πράσινους» και το δεκάλεπτο έληξε 18-15 για την ομάδα του Μπαρτζώκα.

Η επιλογή του Ράντονιτς να χαμηλώσει το σχήμα του, σε συνδυασμό με την καλή παρουσία του Άντριους στην άμυνα και του Μποχωρίδη στην επίθεση, άλλαξε λίγο την εικόνα του ματς. Με αποτέλεσμα, οι «πράσινοι» μετά το αρχικό έμμεσο τρίποντο του Μπολομπόι (15-21) να κάνει σερί 9-2 και με τον Παπαγιάννη να περάσει μπροστά (24-23, 15′). Εκεί, όμως, οι «ερυθρόλευκοι» αντέδρασαν και με επί μέρους 7-0 πήγαν στο 30-24 (17′). Τα δύο διαδοχικά τρίποντα του Λι έφεραν το ματς στα ίσα (32-32, 19′). Με το ημίχρονο να κλείνει με το τρίποντο του Μακ Κίσικ (34-37).

Τον “έπνιξε” στο τρίτο δεκάλεπτο

Το τρίτο δεκάλεπτο ανήκε ολοκληρωτικά στον Ολυμπιακό. Πέτυχε 19 πόντους και δέχθηκε μόλις 9. Έτσι κατάφερε να «χτίσει» μια σημαντική διαφορά. Μεγάλο μέρος από αυτή τη δουλειά έγινε στο πρώτο τρίλεπτο. Οι «ερυθρόλευκοι» με τον Φαλ να έχει καταλυτικό ρόλο στο σερί 7-0 που έκανε η ομάδα του Μπαρτζώκα. Το τρίποντο του Γουόαπ έφερε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (47-36, 24′). Γουίλιαμς και Μποχωρίδης έδωσαν κάποιες λύσεις στον Παναθηναϊκό. Ωστόσο, οι δύο βολές του Σλούκα διαμόρφωσαν το +13 για τους «ερυθρόλευκους» στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου (43-56).

Πράγματι, οι «ερυθρόλευκοι» είχαν αποκτήσει μια σημαντική διαφορά. Με τρίποντο του Βεζένκοφ στην αρχή της 4ης περιόδου προηγήθηκαν με +16 (59-43). Οι άμυνες και η αστοχία ήταν τα στοιχεία σε αυτό το δεκάλεπτο. Ο Λαρεντζάκης πέτυχε δύο σερί καλάθια για τον Ολυμπιακό, αλλά ο Πονίτκα με το πρώτο του τρίποντο μείωσε στους 13 (50-63, 35′). Ο Λαρεντζάκης πέτυχε τους πόντους των «ερυθρολεύκων» ως το τέλος, με τον Παπαγιάννη να πετυχαίνει το τελευταίο καλάθι των «πράσινων». Το επί μέρους σκορ στην 4η περίοδο ήταν 11-9 για τον Ολυμπιακό, που νίκησε 67-52.