You are currently viewing Επέστρεψε στην κορυφή ο Παναθηναϊκός, 2-0 την Λαμία (vid)

Οι «πράσινοι» επικράτησαν 2-0 της Λαμίας και προσπέρασαν την ΑΕΚ, για να βρεθούν μόνοι στην πρώτη θέση της Super League.

Νίκη μετά από τέσσερα ματς για τον Παναθηναϊκό. Οι «πράσινοι» μετρούσαν τις ήττες από Αστέρα Τρίπολης και ΠΑΟΚ στο πρωτάθλημα, ενώ με τον Δικέφαλο του Βορρά είχαν ήττα και ισοπαλία στο κύπελλο Ελλάδας. Ωστόσο την Κυριακή μπήκαν ξανά στο δρόμο των επιτυχιών. Μιας και επικράτησαν 2-0 της Λαμίας στη Λεωφόρο. Ένα αποτέλεσμα το οποίο, σε συνδυασμό με την αναβολή του ματς της ΑΕΚ, τους έφερε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας της Super League. Αν και η νίκη δεν ήρθε τόσο εύκολα. Εξάλλου, ακόμη και με 10 παίκτες οι φιλοξενούμενοι έβαλαν δύσκολα στο «τριφύλλι», με το άγχος να αποτελεί τον μεγαλύτερο αντίπαλο της ομάδας του Γιοβάνοβιτς και στα 90 λεπτά.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν εκείνοι που απείλησαν πρώτοι στο ματς. Με τον Βέργο να απειλεί τον Μπρινιόλι στο 14′, όμως ο γκολκίπερ των «πράσινων» αντέδρασαν σωστά. Στην εξέλιξη της φάσης, ο Βαγιαννίδης από τα δεξιά πέρασε στον Ιωνικό, ο τελευταίος απέφυγε τον Κορνέζο, γύρισε στον Κλεϊνχέισλερ και εκείνος με σουτ άνοιξε το σκορ (1-0, 14′). Μια φάση που οφείλεται, σε μεγάλο βαθμό, στην οξυδέρκεια και την ταχύτητα του Μπρινιόλι που έπαιξε γρήγορα την μπάλα.

Όμως, παρότι το γρήγορο γκολ θα έπρεπε να διώξει το άγχος των γηπεδούχων, αυτό δεν συνέβη. Μιας και χρειάστηκε να περάσουν 23 λεπτά (37′) για να απειλήσει εκ νέου ο Παναθηναϊκός με την κεφαλιά του Ιωαννίδη. Νέα φάση, επίσης με κεφαλιά, από τον Σάρλια στο 39′, αλλά κι αυτή πέρασε πάνω από την εστία. Κόντρα στη ροή του ματς η Λαμία είχε τη δική της στιγμή. Πιο συγκεκριμένα, στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων. Ειδικότερα ήταν μεγάλη ευκαιρία εκείνη του 45’+1. Σέντρα-σουτ του Ρόμανιτς και δύσκολη επέμβαση του Μπρινιόλι.

Η αποβολή άλλαξε τα δεδομένα

Νέα ευκαιρία των φιλοξενούμενων, στο 51′, με την κεφαλιά του Βέργου και τον Μπρινιόλι να τον σταματά με το πόδι! Ωστόσο, όλα άλλαξαν στο 66′ όταν ο Στάνκο έκανε αντιαθλητικό μαρκάρισμα στον Τσέριν και ο ρέφερι του έδειξε, μετά από χρήση του VAR, την κόκκινη κάρτα.

Αριθμητικό πλεονέκτημα για τους «πράσινους» που είχαν από εκεί και πέρα τον απόλυτο έλεγχο. Στο 67′ το φάουλ του Πούχατς σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι!

Στην τελική ευθεία του ματς, ο Παναθηναϊκός έψαξε ένα ακόμη γκολ για να το… τελειώσει. Όμως «σπατάλησε» τις ευκαιρίες που του παρουσιάστηκαν. Έτσι φτάσαμε στις καθυστερήσεις και πιο συγκεκριμένα στο 90’+2 όταν ο Μπερνάρ γύρισε την μπάλα και ο Σπόραρ με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

(Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Mπρινιόλι, Βαγιαννίδης, Σένκεφελντ, Σάρλια, Πούχατς, Μπερνάρ, Ρούμπεν, Τσέριν, Μαντσίνι (82′ Τσόκαϊ), Ιωαννίδης (81′ Σπόραρ), Κλεϊνχέισλερ (60′ Παλάσιος).

ΛΑΜΙΑ

(Σάββας Παντελίδης): Σαράνοφ, Σιμόν, Κορνέζος, Παούλεβατς, Αμπαντά, Τζανδάρης (62′ Σλίβκα), Στάνκο, Βασιλαντωνόπουλος (62′ Τσιλούλης), Μαρτίνεθ (68′ Νούνιες), Βέργος (82′ Μανούσος), Ρόμανιτς (82′ Τόσιτς).