You are currently viewing Άλωσε τους Ζωσιμάδες ο Πανσερραϊκός!

Super League – 19η αγωνιστική: Ο Πανσερραϊκός μέσα σε πέντε λεπτά καθάρισε το παιχνίδι στους Ζωσιμάδες, παίρνοντας το διπλό

Όπως ακριβώς στη Λαμία, έτσι και στους Ζωσιμάδες, ο Πανσερραϊκός έφυγε με τη νίκη και το διπλό δικό του. Το σύνολο του Πάμπλο Γκαρσία επικράτησε του ΠΑΣ Γιάννινα με 2-0, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Super League. Μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ο Μπετανκό. Άλλωστε ήταν αυτός που πέτυχε και τα δύο τέρματα των Σερραίων σε διάστημα, μόλις, πέντε λεπτών.

Το πρώτο μέρος ανήκε ολοκληρωτικά στους φιλοξενούμενους. Οι Σερραίοι πήγαν στα αποδυτήρια με επτά τελικές. Από αυτές, οι πέντε ήταν στην εστία. Στον αντίποδα, ο ΠΑΣ Γιάννινα είχε μόλις δυο.

Ο Πανσερραϊκός άνοιξε το σκορ μόλις στο 11ο λεπτό του αγώνα. Ξεκίνησε με το δυνατό σουτ του Στάικου, έξω από την περιοχή. Ο Κλέιμαν έπεσε στη σωστή γωνία και απομάκρυνε. Η μπάλα όμως, βρήκε στο δοκάρι. Τότε, ο Μπετανκόρ πήρε το ριμπάουντ και με κεφαλιά την έστειλε στην εστία για το 0-1.

Πέντε λεπτά αργότερα,  ο Ισπανός βρήκε για δεύτερη φορά δίχτυα, εκμεταλλευόμενος ότι ο Κλέιμαν είχε βγει αρκετά έξω από την περιοχή του. Τον πέρασε και με πλασέ σε κενή εστία έγραψε το 0-2.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι. Πίεσαν κι έφτασαν κοντά στο γκολ. Η καλύτερη στιγμή τους δε, ήταν η διπλή ευκαιρία στο 49′. Ο Χόβαν απέκρουσε το σουτ του Κόντε. Το ριμπάουντ το πήρε ο Τζίμας κι έκανε το γυριστό. Όμως ο Δεληγιαννίδης έδιωξε πάνω στη γραμμή.

Στο 79′ ο ΠΑΣ απείλησε εκ νέου. Η κεφαλιά του Εραμούσπε βρήκε τον Μπάλαν. Εκείνος έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, το οποίο όμως σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Χόβαν.