You are currently viewing Η Άλμπα Βερολίνου επικράτησε εύκολα την Βούρζμπουργκ!
Η Άλμπα Βερολίνου ήταν καταιγιστική, απέναντι στην Βούρζμπουργκ. Αφού επικράτησε εύκολα με 96-61 και βρέθηκε στη τετράδα της κατάταξης.

Η Άλμπα Βερολίνου, ήταν απόλυτα εντυπωσιακή από την αρχή μέχρι και το τέλος του αγώνα. Αφού με απίστευτα ποσοστά τριών πόντων και εξαιρετική άμυνα σε όλο το γήπεδο, έφτασε άνετα στην νίκη 91-66 με την Βούρζμπουργκ.

Έτσι κατάφερε να ανέβει στη πρώτη τετράδα του βαθμολογικού πίνακα με 9-4 και να πάρει ψυχολογία ενόψει των επόμενων υποχρεώσεων σε πρωτάθλημα, αλλά και Euroleague.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ σοβαροί και βρέθηκαν σε εξαιρετική μέρα. Καθώς ήταν αποτελεσματικοί στα σουτ δύο και τριών πόντων, ώστε να φτάσουν τη διαφορά στο +19 και στο 31-12 στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου.

Στη συνέχεια του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να καλύψουν κάπως τη διαφορά. Ωστόσο δεν τα κατάφεραν, καθώς οι πρωτευουσιάνοι άνοιξαν τη διαφορά στο +32 και στο 64-32 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Το δεύτερο μέρος πλέον, ήταν δικαστικού χαρακτήρα, καθώς οι δύο αντίπαλοι έπαιξαν χωρίς άγχος. Ωστόσο οι γηπεδούχοι συνέχιζαν να είναι κυρίαρχοι και σε αυτή την περίοδο, αφού έληξε με επιμέρους σκορ 24-11.

Στη τέταρτη και τελευταία περίοδο. Η Άλμπα χαλάρωσε και αυτό το εκμεταλλεύτηκε η ομάδα της Βούρζμπουργκ. Έτσι κέρδιζε αυτό 4ο δεκάλεπτο με σκορ 17-18, ωστόσο δεν άλλαξε τίποτα στην έκβαση του ματς, αφού οι γηπεδούχοι έφτασαν πολύ εύκολα στη νίκη με 96-61.

Πολυτιμότεροι παίκτες της αναμέτρησης, ήταν ο Έρικσον με 17 πόντους και 5/5 τρίποντα. Ενώ ακολούθησε ο Γιούζμαν με 15 πόντους.