You are currently viewing Άγιος Νικόλαος – Αναγέννηση Καρδίτσας 0-1
Η Αναγέννηση Καρδίτσας πέτυχε εκτός έδρας νίκη 0-1 με τον Άγιο Νικόλαο. Και απέκτησε σαφές προβάδισμα για τους «8» του Κυπέλλου Ελλάδος.

Οι Θεσσαλοί ναι μεν, δεν ήταν καλοί στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού. Αλλά με τη μεγάλη ποιότητα που έχουν από την ομάδα της Κρήτης, απέδρασαν στο φινάλε με τη νίκη 0-1 και απέκτησαν πολύ σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Το παιχνίδι ξεκίνησε, με τους δύο αντιπάλους να είναι ευθιάθετες για πολύ ωραίο και επιθετικό ποδόσφαιρο. Έτσι οι δύο ομάδες είχαν από μία σημαντική ευκαιρία στο πρώτο μέρος. Πρώτα απείλησαν οι φιλοξενούμενοι στο 3ο λεπτό με τον Μπιανκονί. Ενώ οι γηπεδούχοι. Ενώ στο 20ο λεπτό οι γηπεδούχοι είχαν τεράστια ευκαιρία με τον Μηνά, αλλά την απέκρουσε ο Γκέκας.

Έτσι οι δύο ομάδες, πήγαν στην ανάπαυλα του πρώτου μέρους με το σκορ ισόπαλο με 0-0.

Το δεύτερο μέρος δεν είχε πολύ καλό ρυθμό, όπως το πρώτο. Αφού οι Κρητικοί δεν πίεσαν πολύ τον αντίπαλο. Και γύρισε πίσω στην άμυνα της, με αποτέλεσα να μην δεχτεί κάποιο τέρμα. Έτσι αυτό το γεγονός το πλήρωσαν, αφού οι Θεσσαλοί στο 92ο λεπτό βρήκαν το γκολ με σκόρερ τον Μάνιο. Έτσι με το τέλος του αγώνα, έφτασαν σε μία μεγάλη νίκη, όπου τους φέρνει πολύ κοντά στη πρόκριση για τη προημιτελική φάση του Κυπέλλου.

Άγιος Νικόλαος: Μπένκο, Δολαψάκης, Πλουσής (65′ Κατσαρός), Πιθαρούλης, Τσανάι, Μαυρής (71′ Πάγια), Κίτος, Μηνάς, Παπαδόπουλος, Μαρκάκης (56′ Φουκαράκης), Νοκάι (71′ Τζιλάι)

Αναγέννηση Καρδίτσας: Γκέκας, Γκόλιας, Καρανίκας (80′ Πολίτης), Κοτσώνης, Σταμόπουλος, Μπάλλας (65′ Γκουγκούδης), Πλέγας, Μανιός, Μπενγόα (65′ Μπραμπίγια), Μπιανκόνι (22′ Γκίνι), Βιδάλ (80′ Κουτρομάνος)