You are currently viewing Αγγλία: Χιλιάδες φίλαθλοι αποθέωσαν την Εθνική γυναικών για την κατάκτηση του Euro (vids)

Η Αγγλία πήρε το πρώτο της Euro που ήρθε από την Εθνική γυναικών, όπου στον τελικό νίκησε την Γερμανία.

Ο τελικός του Euro διεξήχθη την Κυριακή στο Γουέμπλεϊ με την Εθνική γυναικών να γνωρίζει την αποθέωση. Η Αγγλία κοιμήθηκε και ξύπνησε με αυτή τη μεγάλη επιτυχία. Και χιλιάδες φίλαθλοι αποθέωσαν τις γυναίκες την Δευτέρα (1/8).

Πιο συγκεκριμένα τις υποδέχθηκαν στην πλατεία Τραφάλγκαρ για να γιορτάσουν εκ νέου τη συγκεκριμένη επιτυχία. Εκεί βρέθηκαν χιλιάδες φίλαθλοι κι έκαναν εκ νέου μια μαγευτική ατμόσφαιρα.

Η νίκη στην παράταση

Η Εθνική ομάδα γυναικών της Αγγλίας την Κυριακή (31/7) επιβλήθηκε 2-1 στην παράταση της Γερμανίας στον τελικό του Euro 2022.

Αυτή ήταν η πρώτη ήττα σε τελικό Euro γυναικών για τις Γερμανίδες. Που μετρούσαν μέχρι τώρα 8 νίκες σε ισάριθμους τελικούς από το 1984, όταν και διεξήχθη για πρώτη φορά η διοργάνωση.

Η Αγγλία προηγήθηκε στο 62’. Όταν από εξαιρετική μπαλιά της Γουάλς, η Τουν (που είχε περάσει αλλαγή έξι λεπτά νωρίτερα) βρέθηκε απέναντι από τη Φρομς. Την «κρέμασε» από το ύψος της περιοχής κι έκανε το 1-0!

Οι Γερμανίδες αντέδρασαν άμεσα και στο 66’ έφτασαν κοντά στην ισοφάριση. Η Μαγκούλ έκανε το σουτ από τα δεξιά, με την Ερπς να βρίσκει την μπάλα, που χτύπησε στο αριστερό δοκάρι. Ενώ στην εξέλιξη της φάσης η Σούλερ δεν μπόρεσε να σκοράρει από καλή θέση.

Στο 79’ η Γερμανία έφερε το ματς στα ίσα. Η Βάσμουτ έκανε το γύρισμα από αριστερά και η Μαγκούλ με καταπληκτικό τελείωμα στην κίνηση ισοφάρισε από κοντά.

Ο τελικός οδηγήθηκε στην ημίωρη παράταση, με την Αγγλία να φτάνει ξανά κοντά στο γκολ με το σουτ της Τουν.

Για να έρθει στο 110ο λεπτό η Κλόε Κέλι και να οδηγήσει τις Αγγλίδες στη… Γη της Επαγγελίας. Με ένα κοντινό πλασέ μέσα απ’ τη μικρή περιοχή, έπειτα από σύγχυση στη γερμανική άμυνα, χαρίζοντας το μεγάλο τρόπαιο στην Αγγλία.

Γήπεδο: Γουέμπλεϊ (87.192 θεατές)

Διαιτητής: Καταρίνα Μονζούλ (Ουκρανία)

Κίτρινες: Στάνγουεϊ, Γουάιτ, Ρούσο, Κέλι – Ράουχ, Όμπερντορφ, Σούλερ

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΑΓΓΛΙΑ (Σαρίνα Βίγκμαν): Ερπς, Μπρονζ, Μπράιτ, Γουίλιαμσον, Ντέιλι (88’ Γκρίνγουντ), Στάνγουεϊ (88’ Σκοτ), Γουάλς, Μιντ (64′ Κέλι), Κέρμπι (56′ Τουν), Χεμπ (119’ Πάρις), Γουάιτ (56′ Ρούσο).

ΓΕΡΜΑΝΙΑ (Μαρτίνα Βος-Τέκλενμπουργκ): Φρομς, Γκουίν, Χέντριχ, Χέγκερινγκ (103’ Ντοσούν-Χαγιέχ), Ράουχ, Μαγκούλ (91’ Ντάλμαν), Όμπερντορφ (113’ Λατβάιν), Ντάμπριτζ (73’ Λόμαν), Χουτ, Μπραντ (46′ Βάσμουτ), Σούλερ (67′ Ανγιόμι).