You are currently viewing Αγγλία: Απεβίωσε ο παγκόσμιος πρωταθλητής Τζορτζ Κοέν

Η Αγγλία θρηνεί τον θάνατο του Τζορτζ Κοέν που άφησε την τελευταία του πνοή σε ηλικία 83 ετών όπως ανακοίνωσε η Φούλαμ, την φανέλα της οποίας τίμησε.

Ήταν ο βασικός δεξιός αμυντικός για την Αγγλία όταν το 1966 κατέκτησε το Μουντιάλ. Ο Τζορζ Κοέν ήταν μέλος εκείνης της χρυσής ενδεκάδας που έδωσε και το μοναδικό τρόπαιο που έχουν κατακτήσει ως σήμερα τα «τρία λιοντάρια».

Ο εκλιπών φόρεσε συνολικά 37 φορές τη φανέλα της εθνικής Αγγλίας. Ενώ σε συλλογικό επίπεδο πέρασε όλη την καριέρα του στη Φούλαμ, με την οποία κατέγραψε 459 συμμετοχές.

Ο σύλλογος του Λονδίνου ήταν και αυτός που γνωστοποίησε με ανακοίνωσή του τον θάνατο του Κοέν. Τον οποίο χαρακτηρίζει ως έναν από τους καλύτερους παίκτες, αλλά και κυρίους, στην ιστορία του κλαμπ.

Η ματσάρα Μάντσεστερ Σίτι-Λίβερπουλ

Στο μεταξύ το βράδυ της Πέμπτης (22/12) η Μάντσεστερ Σίτι νίκησε με 3-2 τη Λίβερπουλ. Και πήρε το τελευταίο εισιτήριο για την προημιτελική φάση του αγγλικού Λιγκ Καπ.

Οι δύο ομάδες και ειδικά οι «Πολίτες» του Γκουαρντιόλα. Μονοπωλούν τον τίτλο την τελευταία πενταετία. Αφού η Μάντσεστερ Σίτι τον κατάκτησε τέσσερις συνεχείς φορές (2018-2021). Ενώ πέρυσι ήταν οι «Κόκκινοι» του Κλοπ που διέκοψαν το σερί της πρωταθλήτριας Αγγλίας.

Η… καλή ποδοσφαιρική νύχτα φάνηκε από νωρίς και συγκεκριμένα από το 10ο λεπτό. Όταν ο Ντε Μπρόινε σέντραρε από αριστερά. Και ο Χάαλαντ στο πρώτο δοκάρι νίκησε τον Γκόμεζ ανοίγοντας (με προβολή) το σκορ. Και σημειώνοντας το πρώτο γκολ της καριέρας του απέναντι στην ομάδα του «λιμανιού».

Ύστερα από ένα δεκάλεπτο η Λίβερπουλ ισοφάρισε, στην πρώτη της καλή στιγμή της. Μετά από ωραία κυκλοφορία της μπάλας ο Μίλνερ βρήκε τον Καρβάλιο κι εκείνος με ωραίο διαγώνιο πλασέ έγραψε το 1-1 στο 20΄.

Με γκολ ξεκίνησε και το δεύτερο ημίχρονο. Στο 47΄ ο Ρόδρι έκανε τη σέντρα και ο Μαχρέζ κατέβασε πολύ ωραία την μπάλα μέσα στη μεγάλη περιοχή και νίκησε τον Κέλεχερ για το 2-1, αλλά ξανά η απάντησε των «Κόκκινων» ήταν άμεση.

Δεν είχε περάσει ούτε ένα λεπτό από το εις βάρος της γκολ και η Λίβερπουλ έφτασε για δεύτερη φορά στην ισοφάριση, με τον Νούνιες να γυρίζει από αριστερά και τον Σαλάχ σε άδεια εστία να κάνει το 2-2.

Στο 58΄ όμως ήταν το τρίτο και… φαρμακερό προβάδισμα για τους γηπεδούχους, όταν ο Ντε Μπρόινε σέντραρε από αριστερά και ο Άκε με κεφαλιά έγραψε το τελικό 3-2 αφήνοντας εκτός συνέχειας την κάτοχο του τίτλου.