You are currently viewing Αγχώθηκε, αλλά κέρδισε η ΤΣΣΚΑ Μόσχας!
Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας, επικράτησε στην έδρα της 97-88 την Ενισέι. Και επανήλθε στις νίκες, μετά την ήττα για την Euroleague από την Ρεάλ Μαδρίτης.

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας δυσκολεύτηκε πάρα πολύ για τρεις περιόδους. Αλλά στη τέταρτη με ένα μεγάλο ξέσπασμα, έφτασε στη νίκη με 98-87 με τη σκληροτράχηλη ομάδα της Ενίσει.

Οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα του αγώνα, πήγαιναν πόντο πόντο.  Αφού καμία από τις δύο ομάδες δεν μπόρεσε να ξεφύγει το σκορ. Έτσι το τέλος του 1ου δεκαλέπτου, βρήκε τους δύο μονομάχους ισόπαλους με 23-23.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Μοσχοβίτες είδαν τον Χάκετ να τραυματίζεται και να βγαινει εκτός παρκέ. Έτσι οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν αυτό το γεγονός, χωρίς αγχος και με μεγάλα ποσοστά στα σουτ δύο και τριών πόντων, κατάφεραν να είναι συνεχώς μπροστά στο σκορ με αποτέλεσμα να κλείσουν το 1ο ημίχρονο στο 43-46.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ μουδιασμένα, αφού έκαναν πολλά και αβίαστα λάθη το ένα μετά το άλλο. Για αυτό το λόγο η ψυχωμένη Ενισέι κατάφερε να είναι μπροστά στο σκορ, με αποτέλεσμα, στο τέλος της τρίτης περιόδου να βρεθεί στο +6 και στο 64-69.

Στη τέταρτη και τελευταία περίοδο. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη σοβαρεύτηκε δυνάμωσε την άμυνα της και με ένα μεγάλο σερί 33-19, κατάφερε να κερδίζει με 97-88. Έτσι επέστρεψε στις νίκες και έφτασε το ρεκόρ στο 7-2.