You are currently viewing Άφησε υποσχέσεις η Εθνική!

Η Εθνική πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση στο φιλικό ματς με το Βέλγιο στις Βρυξέλλες και πήρε ισοπαλία 1-1 χάρη στο γκολ που σημείωσε ο Γιώργος Τζαβέλας στο 66ο λεπτό…

Η Εθνική Ελλάδας αντιμετώπισε την κορυφαία ομάδα στον κόσμο σύμφωνα με την παγκόσμια κατάταξη της ΦΙΦΑ, το Βέλγιο και κατάφερε να πάρει ισοπαλία 1-1 στις Βρυξέλλες. Το παιχνίδι μπορεί να είχε φιλικό χαρακτήρα αλλά παρόλα αυτά η Ελληνική ομάδα έδειξε πολύ καλά στοιχεία και διατηρήθηκε αήττητη για τέταρτη σερί φορά (μία νίκη και τρεις ισοπαλίες, όλες με σκορ 1-1)!

Το Βέλγιο που παρατάχθηκε χωρίς τους Ντε Μπρούιν και Αζάρ δεν έδειξε σε καλή κατάσταση ενόψει του Euro. H Ελλάδα ήταν καλύτερη από το πρώτο λεπτό και έφθασε δύο φορές κοντά στο γκολ με τον Μασούρα στο 3ο λεπτό και με τον Μπακασέτα στο 9΄.

Το Βέλγιο απάντησε με τρομερή ευκαιρία με τον Λουκάκου στο 14΄και στο 20΄άνοιξε το σκορ με πλασέ του Τοργκάν Αζάρ ύστερα από ωραία πάσα από τα πλάγια του Καράσκο. Στο 36΄το Βέλγιο άγγιξε το 2-0 αλλά το σουτ του Αζάρ σταμάτησε στο δοκάρι. Το 1-0 δεν άλλαξε μέχρι το τέλος του πρώτου 45λεπτου.

Στο δεύτερο 45λεπτο ο Μαρτίνεθ άρχισε τις αλλαγές και ο ρυθμός του αγώνα έπεσε. Ο Φαν Σιπ έκανε δυο αλλαγές στο 60′ (Κούτρης και Πέλκας αντί των Τσιμίκα και Παυλίδη) και δικαιώθηκε αφού λίγο αργότερα στο 66΄ η Ελλάδα ισοφάρισε σε 1-1. Ο Μασούρας εκτέλεσε φάουλ,  ο Παπαδόπουλος πήρε την κεφαλιά και την έστειλε στο δοκάρι με καρφωτή κεφαλιά και ο επερχόμενος Τζαβέλλας πήρε το ριμπάουντ και από κοντά έγραψε το 1-1 (3ο γκολ με την Εθνική).

Στη συνέχεια η Ελληνική ομάδα κράτησε μακριά από την εστία του Βλαχοδήμου τους επιθετικούς του Βελγίου και το 1-1 ήρθε δίκαια. Αυτό ήταν το 4ο σερί ματς χωρίς ήττα για την Ελλάδα με τρεις ισοπαλία (όλες με σκορ 1-1) στα ματς με Ισπανία, Γεωργία και Βέλγιο και μία φιλική νίκη με σκορ 2-1 επί της Κόστα Ρίκα.

Βέλγιο (Ρομπέρτο Μαρτίνεθ): Μινιολέ (90′ Σελς), Αλντερβάιρελντ (82′ Τίλεμανς), Μπογιατά, Ντεναγιέρ, Μενιέ, Ντεντονκέρ, Πρατ, Αζάρ (74′ Τροσάρντ), Ντοκού (46′ Μέρτενς), Καράσκο (74′ Σαντλί), Λουκακού (46′ Μπατσουαγί).

Ελλάδα (Τζον Φαν Σιπ): Βλαχοδήμος, Ανδρούτσος (80′ Σάλιακας), Παπαδόπουλος, Τζαβέλλας, Τσιμίκας (60′ Κούτρης), Μπουχαλάκης (69′ Ζέκα), Γαλανόπουλος (69′ Σιώπης), Μασούρας, Μπακασέτας (80′ Μάνταλος), Γιαννούλης, Παυλίδης (60′ Πέλκας).