You are currently viewing AFCON: Διαιτητής έληξε νωρίτερα ματς στο Κόπα Άφρικα και με καθυστερήσεις – Απίστευτα όσα έγιναν, βαρύ το παρελθόν του (vids)
AFCON: Σάλος στο Κόπα Άφρικα με διαιτητή που έληξε 5 λεπτά νωρίτερα το Μάλι-Τυνησία 1-0, με τις αντιδράσεις να είναι πολλές.

AFCON: Ο διαιτητής Τζάνι Σικάζουε, από τη Ζάμπια, στο 85′ έδειξε πέντε λεπτά καθυστερήσεων. Και στο 89′ σφύριξε τη λήξη του ματς για να γίνει viral.

Το μοναδικό τέρμα του αγώνα ήρθε με πέναλτι του Ιμπραΐμα Κονέ στο 48’. Με την Τυνησίανα αστοχεί από την άσπρη βούλα στο 77’ με τον Καζρί.

Στο 87′, το Μάλι έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Ελ Μπιλάλ Τουρέ, ωστόσο άντεξε στις πιέσεις και κράτησε το πολύτιμο τρίποντο.

Με τον διαιτητή να πηγαίνει στασ αποδυτήρια και την Τυνησία να διαμαρτύρεται, έγιναν τρομερά πράγματα. Η Ποδοσφαιρική Ομοσπονδία της Αφρικής μίλησε τηλεφωνικά μαζί του. Και μετά από μισή ώρα είπε στις ομάδες να βγουν στον αγωνιστικό χώρο. Για να παιχθούν τα υπόλοιπα λεπτά.

Δεν δέχθηκε η Τυνησία

Το Μάλι βγήκε κανονικά στο γήπεδο, οι Τυνήσιοι, ωστόσο, αρνήθηκαν να επιστρέψουν στον αγωνιστικό χώρο.

Μάλιστα, σύμφωνα με αφρικανικά ΜΜΕ «πατούν» σε μια διάταξη που προβλέπει επανάληψη ολόκληρου του αγώνα αν αυτός δεν ολοκληρωθεί στον προβλεπόμενο χρόνο!

Έτσι παρότι το φύλλο αγώνα έκλεισε με νικήτρια την ομάδα του Μάλι, είναι πιθανό να υπάρξει… τρίτο ημίχρονο.

Πάντως ο συγκεκριμένος διαιτητής έχει παρελθόν. Είχε τιμωρηθεί για διαφθορά το 2018. Τα είχε κάνει θάλασσα και σε έναν αγώνα του αφρικανικού Champions League. Ανάμεσα στην Εσπεράνς και την Πριμιέρο Αγκόστο. Η Εσπεράνς είχε επικρατήσει 4-2. Αλλά ο Σικάζουε είχε καταλογίσει υπέρ της ένα άκρως αμφισβητούμενο πέναλτι για το πρώτο της γκολ, ενώ είχε ακυρώσει ένα των ηττημένων για υποτιθέμενο φάουλ στον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Η τιμωρία που του επιβλήθηκε άρχισε το Νοέμβριο του 2018, αλλά άρθηκε από την FIFA τον Ιανουάριο το