You are currently viewing «Αεράτη» η Μίλαν, έπιασε πάλι κορυφή!
Η Μίλαν χωρίς να ζοριστεί επικράτησε εύκολα εντός έδρας 2-0 τη Σαλερνιτάνα. Και ανέβηκε πάλι στη κορυφή του πρωταθλήματος.

Η Μίλαν χωρίς να πιάσει υψηλά στάνταρ απόδοσης με τη Σαλερνιτάνα, έφτασε εύκολα στο 2-0. Και πλέον σκέφτεται το κρίσιμο αγώνα στους ομίλους του Champions League, με αντίπαλο την Λίβερπουλ.

Η Μιλανέζοι μπήκαν πολύ φορτσάτα στον αγωνιστικό χώρο.  Αφού κατάφεραν να φτάσουν στο 1-0 μόλις στο 5ο λεπτό με σκόρερ τον Κέσι. Στη συνέχεια και μέχρι να συνέλθουν οι παίκτες της Σαλερνιτάνα, ήρθε και το δεύτερο τέρμα στο 18ο λεπτό, αυτή τη φορά με δράστη τον Σαλεμάκερς.

Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να πάρουν κάποια μέτρα στο γήπεδο, αλλά δεν μπόρεσαν να δημιουργήσουν κάποια καλή ευκαιρία.

Έτσι οι δύο ομάδες, πήγαν στην ανάπαυλα του πρώτου μέρους, με το σκορ να είναι στο 2-0 υπέρ των γηπεδούχων.

Στο δεύτερο μέρος, δεν είχε πολύ λιγοστές ευκαιρίες. Αφού από τη μία οι γηπεδούχοι διαχειρίστηκαν υπέροχα αυτό το αποτέλεσμα. Ενώ οι φιλοξενούμενοι αδυνατούσαν να πραγματοποιήσουν κάποια φάση προς την εστία των Μιλανέζων.

Έτσι παρέμεινε μέχρι το τέλος, αυτό το εις βάρος αποτέλεσμα για τους Ροσονέρι. Και κατάφεραν να φτάσουν σε αυτό το εύκολο τρίποντο, με αποτέλεσμα να αρχίζουν να σκέφτονται το μεγάλο αγώνα με την Λίβερπουλ στη φάση των ομίλων της κορυφαίας διασυλογικής διοργάνωσης.

Μίλαν (Στέφανο Πιόλι): Μενιάν, Φλορέντσι, Τομόρι, Ρομανιόλι, Ερναντέζ (62΄Μπάλο Τουρέ), Μπακαγιόκο (46΄Μπενασέρ), Κεσί (79΄Τονάλι), Σαλεμάκερς, Λεάο (46΄Μεσσίας), Μπραΐμ Ντίαθ, Πελέγκρι (15΄Κρούνιτς)

Σαλερνιτάνα (Στέφανο Κολαντουόνο): Μπέλετς, Βέσελι, Γκιομπέρ, Μπογκντάν, Κουλιμπαλί, Ντι Τάτσιο (46΄Καστάνιος), Τσιαβόνε, Ζορτέα (61΄Κεκρίδα), Ρανιέρι (79΄Γιαροζίνσκι), Ριμπερί (61΄Τζούριτς), Σίμι (61΄Μπονατσόλι)