You are currently viewing ΑΕΚ: Βαριά ήττα στο πρώτο ξεμούδιασμα

Η ΑΕΚ ηττήθηκε με το βαρύ 6-0 από την Άλμααρ στο πρώτο φιλικό της επί ολλανδικού εδάφους, στα πλαίσια της προετοιμασίας της για τη νέα σεζόν

Την Παρασκευή (28/6) η ΑΕΚ έδωσε το πρώτο της φιλικό επί ολλανδικού εδάφους. Η Ένωση αντιμετώπισε την δυνατή Άλκμααρ, από την οποία ηττήθηκε με το βαρύ 6-0, δεχόμενη τρία γκολ σε κάθε μέρος.

Πέρα από το σκορ, ο Αλμέιδα είχε την ευκαιρία να δοκιμάσει αρκετούς ποδοσφαιριστές. Μάλιστα, χρησιμοποίησε δύο ενδεκάδες. Επιπλέον, το ματς αυτό ήταν μια καλή ευκαιρία για τους παίκτες να ξεμουδιάσουν απέναντι σε έναν δυνατό αντίπαλο.

Με 4-1-3-1-1 παρέταξε την ΑΕΚ ο Αλμέιδα. Κάτω από τα γκολπόστ ο Θεοχάρης. Τετράδα στην άμυνα οι Ρότα, Μήτογλου, Μουκουντί, Χατζισαφί. Μπροστά τους ο Γιόνσον. Στον άξονα και ο Γαλανόπουλος, δεξιά ο Ελίασον, αριστερά ο Φερνάντες. Τέλος, ο Μάνταλος πίσω από τον Λιβάι Γκαρσία.

Στο 3′ η ΑΕΚ είχε την πρώτη καλή στιγμή της. Ο Φερνάντες έκανε από αριστερά τη σέντρα. Βρήκε το Γαλανόπουλο, που κατέβασε στη μεγάλη περιοχή και πλάσαρε. Όμως, ο τερματοφύλακας της Άλκμααρ έδιωξε με το ένα χέρι.

Οι Ολλανδοί έκαναν αισθητή την παρουσία τους στο 10ο λεπτό. Στην πρώτη επίσκεψη τους στα καρέ του Θεοχάρη, κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ. Το κλέψιμο της μπάλας του Μπούρμεστερ από τον Γιόνσον έφερε σε πλεονεκτική θέση τον 19χρονο Φαν Μπόμελ. Αυτός, με πλασέ νίκησε τον Θεοχάρη.

Τρία λεπτά αργότερα, ο Μάνταλος έφτασε κοντρά στην ισοφάριση, όταν έκλεψε την μπάλα από τον Ογούσου μέσα στην περιοχή της Άλκμααρ. Όμως δεν σημάδεψε σωστά.

Η ομάδα του Αλμέιδα συνέχισε να χάνει τις ευκαιρίες και οι Ολλανδοί να πετυχαίνουν τα γκολ. Στο 27΄ έπειτα από λάθος στην άμυνα της ΑΕΚ, ο Ζεεφουίκ βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση. Από εκεί, εύκοολα πέτυχε το δεύτερο γκολ της Aλκμααρ.

Το κακό τρίτωσε για την ΑΕΚ στο 43΄ της αναμέτρησης. Από την δεξιά πλευρά έφυγε στην πλάτη της άμυνας ο Μπουρμέεστερ. Περνώντας την μπάλα πάνω από τον Θεοχάρη, έγραψε το 3-0. Τρεις τελικές και ισάριθμα γκολ για τους Ολλανδούς.

Ο Αλμέιδα παρέταξε διαφορετική ενδεκάδα στο δεύτερο ημίχρονο. Με τον Αγγελόπουλο στο τέρμα και στην άμυνα Πήλιο, Ραντόνια, Χρυσόπουλο, Κανελλόπουλο. Στον άξονα Φοφανά και Ρουκουνάκη, Ζίνι και Τσιλούλη στα δύο άκρα. Τέλος με τον Μαχαίρα πίσω από τον Θεοδωρίδη. Ο τελευταίος μάλιστα στο 59΄ δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα έπειτα από σέντρα του Τσιλούλη.

Τέσσερα λεπτά αργότερα οι Ολλανδοί πέτυχαν και τέταρτο γκολ, μετά από λάθος του Ραντόνια. Σκόρερ, ο Ντε Βιτ (4-0). Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε στη συνέχεια. Ωστόσο η AZ δεν χαρίστηκε. Σκόραρε δύο ακόμη τέρματα. Πρώτα στο 88΄ με πλασέ του Ντε Ροντέ και στην αμέσως επόμενη φάση (89΄) με τον Κάσιους.