You are currently viewing Η ΑΕΚ Β πέρασε με το διπλό από την Ιεράπετρα!
Η ΑΕΚ Β επικράτησε εκτός έδρας 1-2 την Ιεράπετρα. Και πάτησε τη πρώτη πεντάδα στο βαθμολογικό πίνακα της Super League 2.

H ΑΕΚ Β προερχόταν από συνεχόμενα καλά αποτελέσματα στο πρωτάθλημα και έδειχνε πολύ καλά στοιχεία στις τελευταίες αναμετρήσεις της. Έτσι σήμερα στην Κρήτη έδειξε την ανωτερότητα απέναντι στην Ιεράπετρα και επικράτησε με σκορ 1-2.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ δυναμικά στον αγωνιστικό χώρο, με αποτέλεσμα να καταφέρουν να προηγηθούν στο 10ο λεπτό με τον Πάρρας. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι παρά το αρχικό σοκ που έπαθαν, βγήκαν μπροστά προσπάθησαν να πιέσουν και να ισοφαρίσου. Όμως δεν τα κατάφεραν και το ημίχρονο έληξε με το 0-1 υπέρ των Κιτρινόμαυρων.

Στο δεύτερο μέρος οι Κρητικοί μπήκαν ορεξάτοι και με πάθος, για να βρουν το γρήγορο τέρμα και να φέρουν το ματς στα ίσια. Το κατάφεραν, αφού βρήκαν το γκολ στο 59ο λεπτό με δράστη τον Αντερέγκεν.

Ωστόσο στη συνέχεια του αγώνα, οι παίκτες του Παναγιώταρα δεν έχασαν την ψυχραιμία τους και κατάφεραν να προηγηθούν στο 74ο λεπτό με σκόρερ τον Μπάμπη.

Έτσι αυτό το 1-2, παρέμεινε μέχρι το φινάλε του αγώνα. Με τους Κιτρινόμαυρους να φεύγουν με το διπλό από αυτή την έδρα και να συνεχίζουν τις εξαιρετικές εμφανίσεις του στο πρωτάθλημα.

ΟΦ Ιεράπετρας (Βεργέτης): Καραγκιόζης, Ντι Λορέντζο, Βιβάνκο, Κάρδαρης (33? λ.τ Κοντοές), Ντέτλερ, Μπενίτεζ, Καλλιτσουνάκης (21? λ.τ Μούλερ), Λεμονής, Νεκούλ (85? Κατάλντι), Αντερέγκεν, Χιμένεζ.

ΑΕΚ Β (Παναγιωτάρας): Θεοχάρης, Λάτσι, Κορνέζος (70? Σαμπανάτζοβιτς), Μιτάι, Σταμούλης, Μπάμπης, Παρράς, Ρουκουνάκης (56? Μουστακόπουλος), Ευθ. Χριστόπουλος (70? Μπούσης), Γιούσης, Ιατρούδης.