You are currently viewing ΑΕΚ Β: Ο Γιούσης καθάρισε τον Λεβαδειακό!
Η ΑΕΚ Β πέτυχε τεράστια νίκη με 2-1 απέναντι στον Λεβαδειακό. Και πάτησε στη κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Η ΑΕΚ Β με τον Λεβαδειακό, τα έδωσαν όλα σε αυτό το ντέρμπι κορυφής. Αφού είχε φάσεις και πολλές σκληρές μονομαχίες. Έτσι στο τέλος χαμογέλασαν τα παιδιά του Οφρυδόπουλου, όπου επικράτησαν με 2-1.

Ο Λεβαδειακός μπήκε φορτσάτα στον αγωνιστικό χώρο. Αφού από νωρίς έδειξε τις άγριες διαθέσεις τους. Είχαν τη πρωτοβουλία των κινήσεων καθ όλη τη διάρκεια του 1ου μέρους και σε όποιες περιπτώσεις απείλησε την εστία των Κιτρινόμαυρων, ηταν εκεί παρών ο Χατζηεμανουήλ να αποσοβήσει το κίνδυνο.

Ωστόσο οι Κιτρινόμαυροι στη μοναδική τους ευκαιρία. Στο πρώτο μέρος  άνοιξαν το σκορ στο 17ο λεπτό με σκόρερ τον Γιούση.

Οι φιλοξενούμενοι όμως. Δέκα λεπτά πριν ολοκληρωθεί το 1ο μέρος και συγκεκριμένα στο 35ο λεπτό κατάφεραν να ισοφαρίσουν το σκορ σε 1-1 με τον Τζημόπουλο.

Όμως στο 43ο λεπτό, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν εκ νέου το προβάδισμα στο σκορ, όταν ο Γερολύμου εκτέλεσε το φάουλ, την απέκρουσε ο Στογιάνοβιτς και ο Γιούσης από κοντά πέτυχε το 2-1.

Έτσι αυτό το 2-1 έμεινε μέχρι και το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου. Με την ομάδα της ΑΕΚ Β να πηγαίνει στα αποδυτήρια προηγούμενη στο σκορ.

Στο δεύτερο μέρος. Πάλι οι Βιωτοί μπήκαν πολύ δυνατά, αφού έφτασαν και μία ανάσα από το 2-2 στο 52ο λεπτό, αλλά ο Γερολύμου μετά από σουτ του Νίκα πρόλαβε τη μπάλα απάνω στη γραμμή της εστίας τους.

Στη συνέχεια παρά τη συνεχή και αυξητική πίεση των φιλοξενούμενων. Παρέμεινε αυτό το 2-1 μέχρι το τέλος. Και έτσι οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν αυτή τη νίκη. Αφού τους έφερε πάλι στη κορυφή του πρωταθλήματος

Οι συνθέσεις:

ΑΕΚ Β’ (Σωκράτης Οφρυδόπουλος): Χατζηεμμανουήλ, Κορνέζος, Γιαννούτσος (38′ Λάτσι), Μπούσης, Σταμούλης (82′ Χριστόπουλος), Μπάμπης, Μουστακόπουλος (82′ Αρβανίτης), Γερολέμου, Γιούσης, Ιατρούδης, Τζούντα Γκαρσία (71′ Ραντόνια)

Λεβαδειακός (Γιάννης Ταουσιάνης): Στογιάνοβιτς, Νίλι, Λιάγκας, Τζημόπουλος, Βήχος (66′ Παναγιώτου), Μεχία, Κονέ (46′ Νίκας), Χάμοντ, Πολέτο (81′ Συμελίδης), Μουτίνιο (90′ Μπαχανάκ), Δούμτσιος