You are currently viewing Η ΑΕΚ Β’ κέρδιζε και έκανε το 2/2 με τον Παναθηναικό Β’
Η ΑΕΚ Β’ ήταν πολύ καλύτερη του Παναθηναικού Β’ κέρδιζε δίκαια με 0-2. Και διπλασίαζε τις επιτυχίες της στο πρωτάθλημα της Super League 2.

Οι Κιτρινόμαυροι ήταν ανώτεροι από τους Πράσινους σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Πέρασαν πολύ εύκολα με 0-2 από την Λεωφόρο. Και έκαναν τρομερό ξεκίνημα στο δύσκολο πρωτάθλημα της Super League 2.

To παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες, πολύ νευρικές, αγχωμένες και έτσι δημιούργησαν πολύ λίγες καταστάσεις μπροστά από τις δύο εστίες. Τη μοναδική ευκαιρία του πρώτου μέρους την έκανε ο Γιέβτιτς στο 38ο λεπτό με σουτ, όπου ο Ξενόπουλος την απέκρουσε εντυπωσιακά.

Έτσι το πρώτο ημίχρονο έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα. Με τους δύο αντιπάλους να είναι έτοιμοι να λήσουν τις διαφορές τους στο δεύτερο.

Στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι των γηπεδούχων, δημιούργησαν πολλές καταστάσεις στην εστία του Ξενόπουλου. Έτσι κατάφεραν και άνοιξαν το σκορ στο 70ο λεπτό με τον Κοσίδη. Ωστόσο λίγα λεπτά μετά το τέρμα του Κοσίδη, ο Μουστακόπουλος έχασε μεγάλη ευκαιρία να κάνει το 0-2, αλλά νικήθηκε από τον εκπληκτικό Ξενόπουλο σε τετ α τετ.

Έτσι στο 90ο λεπτό οι παίκτες του Οφρυδόπουλου, βρήκαν το δεύτερο τέρμα με δράστη τον Γούση. Έτσι κλείδωσαν αυτή τη μεγάλη νίκη και κατάφεραν να κάνουν το 2/2 στις επιτυχίες, με αποτέλεσμα να κάνουν ένα δυνατό ξεκίνημα στο πρωτάθλημα.

Παναθηναϊκός Β’: Ξενόπουλος, Βαγιανίδης, Σένκεφελντ(36᾽ Αντωνίου), Ενγκμπακοτό(83᾽ Τουρκοχωρίτης), Σιδεράς, Θεοχάρης(83᾽ Ρόμπι), Σέχου, Καρβούνης, Μαρτίνης, Τσιριγώτης(83᾽ Ματσαδές), Ηλιάδης(65᾽ Κούτσιας).

ΑΕΚ Β’: Χατζηεμμανουήλ, Μπούσης(76᾽ Αρβανίτης), Γιαννούτσος, Κορνέζος, Μπακάκης, Μπάμπης(68’ Μουστακόπουλος), Σαμπανάτζοβιτς, Γέβτιτς(76᾽ Γιούντα Γκαρσία), Γιούσης, Ραντόνια(87’ Σταμούλης), Κοσίδης(87᾽ Ιατρούδης).