You are currently viewing ΑΕΚ: Η πρώτη νίκη της φέτος μέσα στην OPAP Arena

Στην 6η αγωνιστική της Super League η ΑΕΚ κόντρα στον Ατρόμητο κατάφερε την πρώτη εντός έδρα νίκη της, σε ένα ματς που διαμορφώθηκε με πέναλντι

Το φετινό ντεμπούτο της στις εντός έδρας νίκες έκανε η ΑΕΚ στην 6η αγωνιστική της Super League. Στην OPAP Arena φιλοξένησε τον Ατρόμητο σε ένα παιχνίδι που το τελικό σκορ (2-1) διαμορφώθηκε μόνο από πέναλντι. Για την Ένωση ο Μάνταλος ήταν αυτός που κέρδισε και τα πέναλντι. Ήρωας του αγώνα ήταν ο Χατζισαφί, που έσωσε την Ένωση στο 103′ πριν η μπάλα περάσει την τελική γραμμή. Από τη μεριά του, ο Ατρόμητος διαμαρτυρήθηκε έντονα για τη διαιτησία. Αιτία, η ακύρωση γκολ για οφσάιντ του Έρλινγκμαρκ.

Ο Άμραμπατ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στο 31′. Ευστόχησε σε πέναλτι που κέρδισε ο Μάνταλος μετά από μαρκάρισμα του Τσακμάκη.

Ο Ατρόμητος απάντησε με τον ίδιο τρόπο στο 90ο λεπτό. Μετά από μαρκάρισμα του Σιντιμπέ, μέσα στην περιοχή, ο Αντζιέλσκι κέρδισε πέναλτι. Ο βοηθός, όμως, σήκωσε το σημαιάκι για οφσάιντ. Στο VAR φάνηκε ότι ο Αντζιέλκσι έφυγε από κανονική θέση. Έτσι, το πέναλτι δόθηκε. Ο ίδιος ανέλαβε την εκτέλεση και νίκησε τον Στάνκοβιτς. Την ίδια στιγμή, η ΑΕΚ αναγκάστηκε να ολοκληρώσει το ματς με δέκα παίκτες, λόγω της αποβολής του Σιντιμπέ.

Πριν από το πέναλτι του Αντζιέλσκι, ο Ατρόμητος είχε πετύχει γκολ με τον Έρλινγκμαρκ. Ένα γκολ όμως που ακυρώθηκε για οφσάιντ από τον βοηθό. Η φάση ελέγχθηκε στο VAR και συμφώνησε με την απόφασή του.

Η ΑΕΚ πέτυχε και δεύτερο γκολ ξανά με πέναλτι. Ο Μάνταλος κέρδισε και πάλι, πέναλτι για μαρκάρισμα του Έρλινγκμαρκ, στο 95′. Την εκτέλεση του, αυτή τη φορά, ανέλαβε ο Γκατσίνοβιτς. Η εκτέλεση ήταν με εύστοχ χτύπημα α λα Πανένκα. Βρίσκοντας στόχο, ο Γκατσίνοβιτς έγραψε το 2-1.

Χατζισαφί: Ο απο μηχανής θεός

Την ώρα όμως, που η ΑΕΚ ετοιμαζόταν να πανηγυρίσει μια αγχωτική νίκη, μια φάση παρολίγο να αλλάξει εντελώς την τροπή του αγώνα.

Συγκεκριμένα, στο 13ο λεπτό των καθυστερήσεων, σε ένα γέμισμα της τελευταίας στιγμής από τους φιλοξενούμενους, ο Κάρολ Ανγκιέσκι πήρε την κεφαλιά. Η μπάλα κατευθυνόταν προς τα δίχτυα. Τελευταία στιγμή όμως, εμφανίστηκε ο Εχσάν Χατζισαφί ως από μηχανής θεός. Ο Ιρανός αμυντικός πετάχθηκε την κατάλληλη στιγμή. Με προβολή κλότσησε την μπάλα λίγα εκατοστά πριν αυτή περάσει τη γραμμή της εστίας. Έτσι, ο Χατζισαφί, κράτησε το προβάδισμα των κιτρινόμαυρων.

Ο Γιάννης Παπαδόπουλος σφύριξε το τέλος του αγώνα με το τέλος της φάσης. Οι παίκτες του Ατρομήτου περίμεναν από τον διαιτητή την εξέταση για το αν η μπάλα πέρασε τη γραμμή. Τελικά, όμως, η προσμονή τους δεν δικαιώθηκε.