You are currently viewing ΑΕΚ – ΠΑΟΚ 1-1: Μοιρασιά με Λιβάι Γκαρσία, Κούρτιτς και αποδοκιμασίες (vid) – Η βαθμολογία της Super League
ΑΕΚ - ΠΑΟΚ: Μοιρασιά (1-1) στο ΟΑΚΑ ανάμεσα σε ΑΕΚ και ΠΑΟΚ με τους Λιβάι Γκαρσία, Κούρτιτς να βάζουν τα γκολ από το πρώτο ημίχρονο.

ΑΕΚ – ΠΑΟΚ: Μοιρασιά (1-1) στο ΟΑΚΑ ανάμεσα σε ΑΕΚ και ΠΑΟΚ με τους Λιβάι Γκαρσία, Κούρτιτς να βάζουν τα γκολ από το πρώτο ημίχρονο.

ΑΕΚ – ΠΑΟΚ: Σε ένα ντέρμπι που ήταν εξ αναβολής από την 17η αγωνιστική. Η ΑΕΚ και ο ΠΑΟΚ ήθελαν τη νίκη για τους δικούς τους λόγους. Περισσότερο οι γηπεδούχοι, με το 1-1 να μην τους ικανοποιεί. Όπως και τους οπαδούς τους, που αποδοκίμασαν τους παίκτες μετά το τέλος του ματς.

Με την Ένωση έκανε ντεμπούτο στον πάγκο ο Σωκράτης Οφρυδόπουλος, ως υπηρεσιακός τεχνικός. Ο ΠΑΟΚ έμεινε αήττητος για 11ο σερί παιχνίδι κόντρα στην ΑΕΚ, σε όλες τις διοργανώσεις.

Ωστόσο έφερε δεύτερη σερί ισοπαλία στο πρωτάθλημα κι έτσι ο Ολυμπιακός πλεον είναι στο +15 στην κορυφή του πίνακα της βαθμολογίας.

Οι φιλοξενούμενοι στο 19′ έμειναν και με δέκα παίκτες. Ο Τσιγγάρας βρήκε με τις τάπες του παπουτσιού του το καλάμι του Αραούχο. Ο διαιτητής Φάμπρι αρχικά έδειξε κίτρινη κάρτα. Αλλά μετά με την βοήθεια του VAR άλλαξε την απόφαση του. Πήρε πίσω την κίτρινη κι έδωσε απευθείας κόκκινη.

Στο 28′ ο Μάνταλος πραγματοποίησε σέντρα-διαβήτη από τα δεξιά, με τον Γκαρσία να κάνει ένα από τα γνωστά του άλματα στην καρδιά της αντίπαλης περιοχής στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Μάλιστα, αυτή ήταν η 11η ασίστ του αρχηγού του «δικεφάλου» στη φετινή σεζόν.

Το φάουλ του Κούρτιτς

Ωστόσο στο 36′ ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε. Ο Κούρτιτς εκτέλεσε φάουλ από πλάγια θέση στη γραμμή της μεγάλης περιοχής. Η μπάλα δεν πήρε ύψος, έσκασε μπροστά από τον Τσιντώτα, που αιφνιδιάστηκε και κατέληξε στα δίχτυα.

Στο 38′ οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία. Με τον Πασχαλάκη να πραγματοποιεί εκπληκτική επέμβαση σε κεφαλιά του Μάνταλου από το ύψος της μικρής περιοχής,

Στο δεύτερο ημίχρονο το πάλεψε η ΑΕΚ να εκμεταλλευτεί την αριθμητική υπεροχή. Χάθηκαν ευκαιρίες στο 63′ και το 75′ με Μοχαμάντι, Μάνταλο, αλλά τελικά το σκορ δεν άλλαξε.

ΑΕΚ (Σωκράτης Οφρυδόπουλος): Τσιντώτας – Ρότα (74′ Μισελέν), Βράνιες, Τζαβέλλας, Μοχαμάντι – Σιμόες, Σιμάνσκι (56′ Σάκχοφ) – Γκαρσία (56′ Άμραμπατ), Μάνταλος (82′ Ανσαριφάρντ), Τσούμπερ (74′ Τάνκοβιτς) -Αραούχο.

ΠΑΟΚ (Ρασβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης – Λύρατζης (85′ Σάστρε), Ίνγκασον, Κρέσπο, Βιεϊρίνια (85′ Σίντκλεϊ) – Τσιγγάρας, Κούρτιτς (74′ Σβαμπ) – Ζαμπά (85′ Μουργκ), Αουγκούστο, Μπίσεσβαρ (66′ Ελ Καντουρί) – Άκπομ.