You are currently viewing ΑΕΚ-Παναθηναϊκός 1-1: “Χτύπησε” στο 92′ με Γκαρσία!
Η ΑΕΚ δικαίως.. άρπαξε στις καθυστερήσεις τον βαθμό απέναντι στον Παναθηναϊκό (1-1), καταφέρνοντας μεγάλο πλήγμα στις ευρωπαϊκές ελπίδες των “πράσινων”.

Είναι χαρακτηριστικό πως η ΑΕΚ ολοκλήρωσε το ματς με είκοσι τελικές, οι πέντε στην εστία του Διούδη την ώρα που ο Παναθηναϊκός είχε μόλις τέσσερις, εξ αυτών οι δύο προς την εστία.

Η ΑΕΚ ήταν καλύτερη, ιδίως στο δεύτερο 45λεπτο, όπου πίεσε, έφτιαξε πολλές τελικές αλλά δεν κατάφερε να βρει νωρίτερα το γκολ που έψαχνε και θα της έδινε το δικαίωμα ακόμα και για ανατροπή. Μέτριο το θέαμα στο πρώτο ημίχρονο, με τους πράσινους να απειλούν στο 8’ με κεφαλιά του Καρλίτος που απέκρουσε ο Τσιντώτας για να προηγηθούν στο 36’ από τη σέντρα του Καρλίτος και την κεφαλιά του Ιωαννίδη.

Η ΑΕΚ όμως που φάνηκε μόλις στο 45’ με την κεφαλιά του Αλμπάνη (μπλόκαρε ο Διούδης) μπήκε πολύ πιο δυνατά στην επανάληψη, πήρε τα ηνία χάνοντας ευκαιρίες ενώ στο 65’ αρχικά κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του ο Ανσαριφάρντ από τον Σάντσες αλλά η εξέταση VAR ακύρωσε την απόφαση.

Στο 69’ ο Μάνταλος εκτέλεσε φάουλ, ελάχιστα άουτ και στο 84’ ο Γκαρσία έκανε εντυπωσιακή ατομική ενέργεια, πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του αλλά τον νίκησε ο Διούδης! Η Ενωση βρήκε τελικά την ισοφάριση στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Λιβάι Γκαρσία -όπως ακριβώς και στην Λεωφόρο- μετά από σέντρα του Μαχαίρα.

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Τσιντώτας, Λόπες, Τσιγκρίνσκι, Σβάρνας, Βασιλαντωνόπουλος, Σιμάνσκι (70′ Κρίστιτσιτς), Γαλανόπουλος (79′ Κοσίδης), Μάνταλος, Αλμπάνης (79′ Μαχαίρας), Λιβάι Γκαρσία, Ολιβέιρα (35′ Ανσαριφάρντ)

Παναθηναϊκός (Λάζολο Μπόλονι): Διούδης, Χουάνκαρ, Πούγγουρας, Βέλεθ, Σάντσες, Νιάς, Αλεξανδρόπουλος, Σανκαρέ (70′ Αγιούμπ), Βιγιαφάνιες, Ιωαννίδης (90′ Ενγκμπαγκοτό), Καρλίτος (70′ Μακέντα)