You are currently viewing ΑΕΚ: Φινάλε προετοιμασίας με ισοπαλία

Η ΑΕΚ έκλεισε τον κύκλο των φιλικών επί Ολλανδικού εδάφους για το βασικό στάδιο προετοιμασίας της με ισοπαλία κόντρα στη Γάνδη

Την Τετάρτη (10/7) η ΑΕΚ μετά από 18 μέρες σκληρής δουλειάς στην Ολλανδία, ολοκλήρωσε το βασικό στάδιο προετοιμασίας της. Έκλεισε τον κύκλο των φιλικών αγώνων στις Κάτω Χώρες με ισοπαλία (2-2) κόντρα στη Γάνδη. Οι Ζίνι και Ρότα ήταν οι σκόρερ για την Ένωση. Από τη μεριά των Βέλγων σκόραραν οι Χονγκ και Γιοκοτά μετά από ισάριθμα λάθη του Αλμπέρτο Μπρινιόλι.

Το παιχνίδι είχε 4 ημίχρονα διάρκειας 35,35.30 και 30 λεπτών αντίστοιχα. Στα 2 πρώτα, η ΑΕΚ έβγαλε στοιχεία στο γήπεδο απ’ αυτά που θέλει να βλέπει ο Αλμέιδα. Κυρίως στο ξεκίνημα και παρότι και πάλι υπήρχαν αρκετές απουσίες.

Η Ένωση βρήκε δίχτυα με το καλημέρα στο φιλικό με τη Γάνδη. Ο Γκαρσία έστρωσε στον Ζίνι μέσα στην περιοχή. Αυτός με ένα υπέροχο πλασέ, πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Η Γάνδη απάντησε με το γκολ του Χονγκ στο 18′ μετά από λάθος του Μπρινιόλι στο build-up. Ο Ιταλός πορτιέρε ήταν εκτός εστίας. Έτσι, ο μέσος της Γάνδης δεν είχε πρόβλημα να ισοφαρίσει.

Το πιαχνίδι συνεχίστηκε με τις 2 ομάδες να έχουν καλά διαστήματα και αρκετές ευκαιρίες. Ωστόσο, στο 53ο λεπτό, ο Ρότα έφερε και πάλι την Ένωση μπροστά κάνοντας το 2-1. Ο Έλληνας μπακ συνδυάστηκε άψογα με τον Λιβάι Γκαρσία. Με ένα ωραίο σουτ μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 91′ ο Σουρντέζ έκανε ένα σουτ από δύσκολη γωνία, με την μπάλα να περνάει άουτ. Ένα λεπτό μετά ήρθε και το γκολ των Βέλγων με τον Γιοκοτά, μετά από νέο λάθος του Αλμπέρτο Μπρινιόλι.

Έτσι, η ΑΕΚ ολοκλήρωσε το βασικό στάδιο προετοιμασίας της στην Ολλανδία. Την Πέμπτη επιστρέφει στην Αθήνα. Ακολούθως θα δώσει ένα ακόμα φιλικό με την Ομόνοια στην Κύπρο την Πέμπτη 18 Ιουλίου. Στις 24 Ιουλίου ξεκινάει τις υποχρεώσεις της για τα προκριματικά του Conference League στην OPAP Arena.