You are currently viewing ΑΕΚ: Εκκίνηση με το… αριστερό

Στραβά ξεκίνησε τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις στη SuperLeague, η πρωταθλήτρια ΑΕΚ που έπεσε πάνω στο τείχος του Πανσερραϊκού μέσα στην OPAP Arena

Πρεμιέρα στο ελληνικό πρωτάθλημα έκανε η ΑΕΚ, που φιλοξένησε την ομάδα του Πανσερραϊκού στην OPAP Arena. Παρότι είχαν πολλές ευκαιρίες, δε κατάφεραν να καθαρίσουν το παιχνίδι. Οι Σερραίοι στάθηκαν ψυχωμένοι απέναντι στην πρωταθλήτρια και μπόρεσαν να φύγουν με χρυσή ισοπαλία (1-1).

Μάλιστα, ήταν οι πρώτοι που βρήκαν το δρόμο για τα δίχτυα. Και απο πολύ νωρίς, να προσθέσουμε. Συγκεκριμένα, πριν ακόμα συμπληρωθεί το 1ο λεπτό παιχνιδιού, ο Άλεξιτς, έπειτα από γλυκιά σέντρα του Πηλέα από τα δεξιά, έκανε το 0-1. Το γκολ του Πανσερραϊκού πάγωσε την Ένωση. Ωστόσο, γρήγορα συνήλθε και πήρε τη μπάλα στα πόδια της. Προσπάθησε να απειλήσει τα καρέ του Χοβάν π΄ρα πολλές φορές. Καμιά όμως δεν είχε το επιθυμητό αποτέλεσμα.

Η πρώτη σημαντική ευκαιρία της ήταν στο 31ο λεπτό. Ο Πισάρο είδε την μπάλα να του στρώνεται μέσα στην περιοχή. Αμέσως, εξαπέλυσε ένα ωραίο σουτ, το οποίο όμως, σταμάτησε στο δοκάρι. Στο δεύτερο μέρος η Ένωση κέρδισε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Γκοτζαμανίδη στον Πισάρο. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Φαν Βέερτ. Το χτύπημα όμως ήταν στο κέντρο και σχετικά αδύναμο. Έτσι ο Χοβάν εύκολα απομάκρυνε με τα πόδια. Η λύτρωση για την Ένωση ήρθε στο 78ο λεπτό με τον Γκατσίνοβιτς, ο οποίος με ωραία κίνηση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στα λεπτά που απέμειναν η ΑΕΚ πάλεψε για να πετύχει και δεύτερο γκολ και να φέρει τούμπα το ματς, δίχως όμως αποτέλεσμα, με το 1-1 να παραμένει μέχρι τέλους. Η Ένωση πλέον καλείται να συλλέξει τα κομμάτια της ενόψει της ρεβάνς με την Αντβέρπ στη Νέα Φιλαδέλφεια για την πρόκριση στους ομίλους του Champions League.