You are currently viewing Η ΑΕΚ απέδρασε δύσκολα, με τη νίκη από την Λαμία!
Η ΑΕΚ επικράτησε εκτός έδρας 0-2 με την Λαμία. Έτσι επέστρεψε στις νίκες, μετά τη κακή ήττα επί του Όφη για το πρωτάθλημα.

Η ΑΕΚ με πολλές απουσίες, λόγω τραυματιών και των πολλών θετικών κρουσμάτων. Σήμερα έκανε τη δουλειά της, αφού χωρίς να ενθουσιάζει επικράτησε με 0-2 στην έδρα της Λαμίας. Και επανήλθε στα νικηφόρα αποτελέσματα και βρήκε πάλι τη χαμένη αυτοπεποίθηση, ενόψει της δύσκολης συνέχειας στο πρωτάθλημα.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, πίεσαν ψηλά. Με αποτέλεσμα να δημιουργήσουν προβλήματα στους κιτρινόμαυρους και να τους υποχρεώσουν σε πολλά αβίαστα λάθη.

Η πρώτη καλή φάση καταγράφηκε μόλις στο 2ο λεπτό από την ομάδα του Γρηγορίου, με τον Νούνιεζ, να πιάνει το σουτ, αλλά την απέκρουσε ο πολύ καλός Τσιντώτας.

Αφού δεν κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ οι Λαμιώτες, το έκαναν οι Κιτρινόμαυροι στο 29ο λεπτό με δράστη τον Λιβάι Γκαρσία, μετά από ωραίο σουτ.

Στη συνέχεια οι παίκτες του Γιαννίκη, πίεσαν ακόμα περισσότερο, ώστε να βρουν και το δεύτερο τέρμα, με αποτέλεσμα να κλειδώσουν την υπόθεση νίκης. Μάλιστα στο 34ο λεπτό ο Σιμάνσκι έχασε τεράστια ευκαιρία, αλλά την απέκρουσε ο Σαράνοφ.

Έτσι έμεινε μέχρι και την ανάπαυλα του 1ου ημίχρονου, αυτό το 0-1 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Το δεύτερο μέρος, δεν είχε πολλές καλές φάσεις από τις δύο ομάδες, αφού υποχρεώθηκαν σε πολλά λάθη. Ωστόσο οι γηπεδούχοι έφτασαν μία ανάσα από την ισοφάριση στο 67ο λεπτό. Αλλά το σουτ που επιχείρησε ο Αραμπούλι πέρασε λίγο απάνω από την εστία του Τσιντώτα.

Τελικά οι φιλοξενούμενοι βρήκαν το 2ο τέρμα στο 83ο λεπτό με σκόρερ τον Άμραμπατ. Έτσι κλείδωσαν το πολύτιμο τρίποντο. Και μπήκαν δυνατά στις υποχρεώσεις τους για το νέο έτος.

Λαμία (Μιχάλης Γρηγορίου): Σαράνοφ, Σαραμαντάς, Τζανετόπουλος, Γκόλεμιτς, Σκόνδρας, Τζανδάρης (63′ Τιρόνε), Μπεχαράνο, Ρόμανιτς, Νούνιες (82′ Τσούκαλος), Ελευθεριάδης, Αραμπούλι (82′ Καραμάνος)

ΑΕΚ (Αργύρης Γιαννίκης): Τσιντώτας, Μοχαμαντί, Τζαβέλλας, Μήτογλου, Σβάρνας, Λε Ταλέκ (71′ Σιμόες), Σιμάνσκι (77′ Σάκχοφ), Μάνταλος (86′ Χατζισαφί), Λιβάι Γκαρσία, Άμραμπατ, Ανσαριφάρντ (71′ Γέβτιτς)