You are currently viewing Η ΑΕΚ άλωσε το Καραϊσκάκη, 1-2 τον Ολυμπιακό [vid]

Το ντέρμπι της 17ης αγωνιστικής της Stoiximan Super League κατέληξε στην ΑΕΚ, η οποία επικράτησε με 1-2 επί του Ολυμπιακού.

Super League – 17η αγωνιστική: Η Ένωση ήταν η μεγάλη νικήτρια του ντέρμπι στο Φάληρο, μεώνοντας την απόσταση από τη κορυφή στο -2.

Με γκολ των Λιβάι Γκαρσία και Τσούμπερ, η ΑΕΚ έβαλε τις βάσεις της νίκης από το πρώτο κιόλας ημίχρονο. Ο Ολυμπιακός το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει με τον Μασούρα, λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου.

Φλύαρος και μονότονος στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμιακός δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί τη κατοχή της μπάλας. Η ΑΕΚ τον περίμενε στο μισό γήπεδο και προσπάθησε να επιτεθεί με αντεπιθέσεις. Οι ερυθρόλευκοι φωνάζουν για ακυρωθέν γκολ του Μασούρα που καταλογίστηκε ως φάουλ-χέρι, ενώ φωνάζουν και για ένα πέναλτι που έγινε στον Ναβάρο από τον Κάλενς και ο διαιτητής δεν υπέδειξε τίποτα. Δοκάρι είχε ο Πινέδα για την Ένωση, ενώ φωνάζουν και για ένα πέναλτι στον ίδιο ποδοσφαιριστή από τον Ρέτσο, αλλά ούτε εδώ έδωσε κάτι ο διαιτητής.

Την επόμενη αγωνιστική ο Ολυμπιακός φιλοξενείται από την Κηφισιά (14/1, 17:00). Η δε ΑΕΚ, έχει ακόμη ένα ντέρμπι, απέναντι στον Παναθηναϊκό (14/1, 20:30). Οι δύο ομάδες έχουν και μεσοβδόμαδα υποχρεώσεις για το Κύπελλο Ελλάδας Betsson. Οι ερυθρόλευκοι φιλοξενούνται από τον Παναθηναϊκό και η ΑΕΚ υποδέχεται τον Άρη.