You are currently viewing Αδριατική Λίγκα: Τρομερή ατμόσφαιρα στο Ερυθρός Αστέρας – Παρτιζάν (vids)

Η Αδριατική Λίγκα ολοκληρώθηκε και ο Ερυθρός Αστέρας ήταν ο νικητής παίρνοντας και το εισιτήριο για την Euroleague της επόμενης σεζόν.

Μέσα σε μια τρομερή ατμόσφαιρα έγινε ο 5ος τελικός που έδωσε ο Ερυθρός Αστέρας με την Παρτιζάν. Παρά το ότι υπήρξαν και κενά στις εξέδρες. Νίκησε με 80-77 της ομάδας του Ζέλικο Ομπράντοβιτς κι έκανε το 3-2 στη σειρά στην Αδριατική Λίγκα.

Η Παρτιζάν προηγήθηκε με τον Πάντερ 73-72 στα 2’49” πριν το τέλος. Τα συνεχόμενα τρίποντα των Κάλινιτς, Ουόλτερς έφεραν το 78-75 στα 58” για τη λήξη.

Ο Αβράμοβιτς είχε 1/2 βολές, με τον Νταβίντοβατς με 2/2 βολές να γράφει το 80-76, 12” για το τέλος.

Στα 9”, ο Αβράμοβιτς κέρδισε φάουλ, ευστόχησε στην πρώτη βολή, αστόχησε στη δεύτερη, η μπάλα έμενε στην Παρτιζάν, όμως ο Πάντερ αστόχησε στο τελευταίο τρίποντο.

Βέβαια το ματς έγινε σε μια καυτή ατμόσφαιρα από τους φίλους του Ερυθρού Αστέρα. Είχε και μια ώρα διακοπή στο τρίτο 10λεπτο για ρίψη αντικειμένων. Με αποτέλεσμα οι διαιτητές να ζητήσουν την εκκένωση του γηπέδου. Κάτι που έγινε για να συνεχιστεί χωρίς θεατές.

Με καθυστέρηση ξεκίνησε και το δεύτερο ημίχρονο αφού χτυπήθηκε ένας εκ των διαιτητών.

Στο μεταξύ ο Ερυθρός Αστέρας έγινε η 16η ομάδα που θα μετάσχει στη νέα Euroleague. Με την Παρτιζάν και την Βαλένθια να λέγεται πως θα είναι αυτές που θα πάρουν τις δύο wild card.