You are currently viewing Αδριατική Λίγκα: Μέγκα Μπάσκετ – Ερυθρός Αστέρας 69-76
Ο Ερυθρός Αστέρας επικράτησε εκτός έδρας με 69-76 την Μέγκα Μπάσκετ. Και σταθεροποιήθηκε στη κορυφή της Ανδριατικής Λίγκας.

Ο Ερυθρός Αστέρας δείχνει πολύ ασταμάτητος στο πρωτάθλημα της Αδριατικής Λίγκας. Αφού πέρασε το εμπόδιο της πολύ σκληροτράχηλης ομάδας της Μέγκα Μπάσκετ στην έδρα της με 69-76. Έτσι διεύρυνε το νικηφόρο σερί στα 13 παιχνίδια στο πρωτάθλημα και ανέβηκε η ψυχολογία ενόψει των αγώνων στην Euroleague

Η ομάδα της Μέγκα Μπάσκετ, μπήκε πολύ καλά στον αγώνα, έβαλε πολλές δυσκολίες στην ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς, με αποτέλεσμα τα πολύ καλά ποσοστά που είχε στα σουτ δύο και τριών πόντων, να βρεθεί στο +5 και στο 25-20 για το τέλος της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, το παιχνίδι ήταν πολύ αμφίρροπο. Αφού οι δύο αντίπαλοι δεν μπόρεσαν να ξεφύγουν, καθώς πήγαιναν πόντο πόντο. Ωστόσο η ομάδα του Ερυθρού Αστέρα στο φινάλε του πρώτου ημίχρονου βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 40-45 και πήγε στα αποδυτήρια με αυτό το μικρό προβάδισμα.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με μεγάλη σοβαρότητα, δυνάμωσαν την άμυνα τους, δυσκόλεψαν τον αντίπαλο να βάλει εύκολα πόντους. Έτσι στα μέσα της περιόδου αύξησαν την διαφορά στους 10 πόντους και εν τέλι διαμορφώθηκε στο 52-64.

Στη τέταρτη και τελευταία περίοδο, η Μέγκα Μπάσκετ προσπάθησε να μειώσει τη συγκεκριμένη διαφορά, αλλά οι φιλοξενούμενοι διαχειρίστηκαν και δεν απειλήθηκαν πολύ, με αποτέλεσμα να φτάσουν στη νίκη 69-76. Έτσι σταθεροποιήθηκαν στη κορυφή της κατάταξης, δύο νίκες μπροστά από τη 2η Παρτιζάν.