You are currently viewing Αδίκησε τον εαυτό του ο Ολυμπιακός και δεν τελείωσε τη δουλειά

Ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα πρόκρισης απέναντι στη Φενέρμπαχτσε στην πρώτη αναμέτρηση τους για τα προημιτελικά του Conference League

Γλυκόπικρη γεύση άφησε στους ερυθρόλευκους η πρώτη αναμέτρηση με την Φενέρμπαχτσε για τα προημιτελικά του Conference League. Οι ερυθρόλευκοι πήραν τη νίκη με 3-2. Ωστόσο, απώλεσαν τπ προβάδισμα των τριών τερμάτων. Έτσι, τα πράγματα έγιναν δύσκολα, ενόψει της ρεβάνς στην Κωνσταντινούπολη.

Από το 8ο μόλις λεπτό, ο Ολυμπιακός μπήκε μπροστά στο σκορ και το Καραϊσκάκης πήρε φωτιά. Ο Μασούρας πίεσε τον Σογιούντσου, που έκανε το λάθος. Αποδέκτης της μπάλας ο Φορτούνης, που έκανε το σουτ εκτός περιοχής και νίκησε τον Λιβάκοβιτς για το 1-0. Το γρήγορο προβάδισμα δεν άλλαξε το αγωνιστικό πλάνο των Πειραιωτών. Συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο και την πρωτοβουλία των κινήσεων.

Κάπως έτσι, έφθασαν και σε δεύτερο γκολ πριν το ημίχρονο. Ο Φορτούνης έβγαλε μαγική πάσα στον Γιόβετιτς. Αυτός πάτησε στην περιοχή από τα αριστερά και ο Μαυροβούνιος με εξαιρετικό πλασέ με το δεξί έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-0 στο 32’.

Εκπληκτικός ο Ολυμπιακός, πέτυχε και τρίτο γκολ στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου. Ο Τσικίνιο έκλεψε την μπάλα και την έδωσε στον Ελ Κααμπί. Αυτός τροφοδότησε ξανά τον Πορτογάλο, που πλάσαρε από τα δεξιά της περιοχής και έκανε το 3-0 για τους ερυθρόλευκους στο 57’.

Η Φενέρμπαχτσε κατάφερε άμεσα να ξαναμπεί στο ματς. Ο Καχβετσί τροφοδότησε τον Οσαγί στα δεξιά της περιοχής. Τότε ο Ρέτσος με την φόρα που ερχόταν έκανε το τάκλιν και υπέπεσε σε παράβαση πέναλτι. Μάλιστα, είδε την κίτρινη κάρτα και θα χάσει τη ρεβάνς.

Ο Τάντιτς ανέλαβε την εκτέλεσε και μείωσε σε 3-1 στο 68’. Έξι λεπτά μετά, οι Τούρκοι πέτυχαν και δεύτερο γκολ. Ο Καντιόγλου έκανε το γέμισμα από τα δεξιά της περιοχής. Εκεί, ο Σιμάνσκι έστρωσε στον Καχβετσί. Αυτός από τα δεξιά πλάσαρε με τη μία για το 3-2 στο 74’.

Το σκορ δεν άλλαξε στο υπόλοιπο του παιχνιδιού.