You are currently viewing Αχμέντ Χασάν: Ο λυτρωτής που ξεπερνάει τον εαυτό του
Ο Αχμέντ Χασάν έβαλε τα δύο από τα τρία γκολ στη νίκη που πέτυχε ο Ολυμπιακός στο ντέρμπι και ξεπερνάει τον εαυτό του.

Ο Ολυμπιακός νίκησε 3-1 τον Παναθηναϊκό και κατέκτησε και μαθηματικά το 46ο πρωτάθλημα της ιστορίας του. Μάλιστα ο Χασάν έβαλε τα 2 από τα 3 γκολ. Κι έγινε ξανά ο λυτρωτής.

Ο απόλυτος πρωταγωνιστής στη νίκη (3-1) του Ολυμπιακού επί του Παναθηναϊκού στο Καραϊσκάκη ήταν χθες το βράδυ ο Αχμέντ Χασάν.

Βοήθησε τους Πειραιώτες να φτάσουν στην πιο γρήγορη κατάκτηση του πρωταθλήματος στην ιστορία τους!

Ο Πέδρο Μαρτίνς αποφάσισε να αλλάξει το σχηματισμό της ομάδας του, όταν τραυματίστηκε ο Μπα.

Και στη θέση του έβαλε τον Αιγύπτιο επιθετικό, ο οποίος πέτυχε δύο γκολ στο χθεσινό ντέρμπι.

Μάλιστα, ο «Φαραώ» έγινε ο πρώτος παίκτης που πετυχαίνει δύο γκολ σε ντέρμπι «αιωνίων».

Μετά τον Ράφικ Τζεμπούρ, στην ισοπαλία με 2-2 των δύο ομάδων στο «πράσινο» ΟΑΚΑ στις 9 Δεκεμβρίου 2012.

Από εκεί και πέρα  πραγματοποιεί ίσως την καλύτερη σεζόν της καριέρας του.

Ενώ είχε προηγηθεί η δίμηνη απουσία του λόγω επιπλοκών από τον κορωνοϊό.

Και φέτος έχει «λυτρώσει» την ομάδα του σε αγώνες επί ελληνικού και ευρωπαϊκού εδάφους.

Ο διεθνής στράικερ, με 43,53 λεπτά συμμετοχής κατά μέσο όρο τη φετινή σεζόν, έφτασε για τέταρτη φορά στην καριέρα του τα 15 γκολ σε όλες τις διοργανώσεις.

Συγκεκριμένα, φέτος ο Χασάν μετράει 15 γκολ (4 ασίστ) σε 31 συμμετοχές, πριν από δύο χρόνια ξανά στον Ολυμπιακό είχε φτάσει τα 15 γκολ σε 32 ματς, τη σεζόν 2015/16 στη Μπράγκα είχε 15 γκολ (και 8 ασίστ) σε 46 αγώνες και μία σεζόν νωρίτερα (2014/15) στη Ρίο Άβε είχε 15 γκολ (και 2 ασίστ) σε 35 παιχνίδια.

Όσον αφορά τις φετινές του επιδόσεις, ο Αιγύπτιος φορ σκοράρει κάθε 93 λεπτά στο πρωτάθλημα, ενώ αν μεταφέρουμε σε όλες τις διοργανώσεις τις επιδόσεις του η επαφή του με τα αντίπαλα δίχτυα είναι κάθε 88 λεπτά.