You are currently viewing Ολυμπιακοί Αγώνες: Ατσάλινη Ελλάδα
H Έλλαδα στο πόλο συνέχιζε τις εντυπωσιακές εμφανίσεις της, αφού μετά το 10-9 επί της Ουγγαρίας, τώρα αναδείχθηκε ισόπαλη 6-6 με την Ιταλία.

H Ελλάδα στο πόλο συνέχιζε τις εντυπωσιακές εμφανίσεις της, αφού μετά το 10-9 επί της Ουγγαρίας, τώρα αναδείχθηκε ισόπαλη 6-6 με την Ιταλία.

Η Εθνίκη μας ομάδα έχει αποδείξει πως δεν φοβάται κανέναν αντίπαλο σε αυτούς τους Ολυμπιακούς αγώνες. Το έδειξε ήδη με την παρθενική της εμφάνιση στη διοργάνωση αυτή. Τότε που βρέθηκε απέναντι στο θωρηκτό που το λένε Ουγγαρία και χωρίς φόβοστάθηκε απέναντι και το … βύθισε! Aυτή τη φορά πήρε μεγάλη ισοπαλία 6-6 με την Ιταλία. Έτσι έκανε το μεγάλο βήμα για τη πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες αυτής της διοργάνωσης.

Οι παίκτες του Βλάχου προηγήθηκαν με 6-2 στο τέλος της τρίτης περιόδου, αλλά η Παγκόσμια πρωταθλήτρια απάντησε με επί μέρους 4-0 στην τελευταία περίοδο για να διαμορφωθεί το τελικό 6-6.

Στα δύο πρώτα οκτάλεπτα. Οι δύο ομάδες με τρομερές άμυνες και τους δύο τερματοφύλακες με τρομερές αποκρούσεις. Κράτησαν σε χαμηλά επίπεδα το σκορ και πιο συγκεκριμένα στο 2-2.

Στο τρίτο οκτάλεπτο μίλησε πάλι η Ελληνική ψυχή. Καθώς με απίστευτη ευστοχία στα σουτ κατάφερε να πραγματοποίησει ένα μεγάλο σερί με 4-0 και να διαμορφώσει το σκορ σε 6-2. Έτσι μπήκε στο τελευταίο και κρίσιμο οκτάλεπτο σε θέση οδηγού για τη μεγάλη αυτή νίκη.

Οι Ιταλοί ωστόσο στη συγκεκριμένη περίοδο δεν είπαν τη τελευταία τους λέξη.  Καθώς μπλόκαραν την ομάδα του Βλάχου στην επίθεση. Και με ένα εκπληκτικό σερι  4-0 ισοφάρισαν σε 6-6 το ματς, όπου ήταν και το τελικό αποτέλεσμα. Με το Ζερβέδα να κάνει άλλο ένα πολύ μεγάλο παιχνίδι και να κρατάει όρθια στα κρίσιμα σημεία του αγώνα την ομάδα του.

Οι διεθνείς μας με αυτό το βαθμό. Έκαναν πολύ σημαντικό βήμα για τη συμμετοχή τους στην οκτάδα της διοργάνωσης. Μετά από αυτό τον αγώνα, η Ελλάδα επικεντρώνεται στον αγώνα πόλο με τους οικοδεσπώτες Ιάπωνες. Εκεί με νίκη, θα κλειδώσει τη συμμετοχή της στη κορυφαία οκτάδα στη διοργάνωση.