You are currently viewing Euroleague: Νέα ήττα στην Μπολόνια για τον ΠΑΟ! (vid)

Euroleague – 20η αγωνιστική. Ακόμα μια βαριά ήττα για τον Παναθηναϊκό, που στάθηκε πολύ λίγος απέναντι στη γηπεδούχο Βίρτους Μπολόνια

Η Βίρτους Μπολόνια υποδέχθηκε τον Παναθηναϊκό στη Virtus Segafredo Arena για την 20η αγωνιστική της Euroleague. Η βραδιά αποδείχθηκε οδυνηρή για την ελληνική ομάδα αφού το τελικό 74-64 σήμανε την 7η ήττα του στους 8 τελευταίους αγώνες. Πλέον οι πράσινοι στέκουν μακριά από την προνομιούχο οκτάδα της βαθμολογίας, αφού  μετράνε 7 νίκες και 13 ήττες..

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 55-57 της Βίρτους Μπολόνια επτά λεπτά πριν το τέλος. Στη συνέχεια όμως, έπαθε μπλακ άουτ. Έμεινε χωρίς καλάθι για πέντε ολόκληρα λεπτά. Πολύ φυσικό λοιπόν να χάσει τον αγώνα που τελείωσε με σκορ 74-64.

Οι “πράσινοι” ξεκίνησαν για μια ακόμη φορά νωθρά. Βρέθηκαν να χάνουν 18-11 στο πρώτο δεκάλεπτο και 43-30 στο ημίχρονο με κακές επιλογές στην επίθεση και στην άμυνα.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα του Ράντονιτς ξύπνησε από τον λήθαργό της και με σερί 21-12 πλησίασε στους 4 πόντους στο 30΄(55-51) με πρωταγωνιστές σε αυτό το διάστημα τους Παπαγιάνη, Γουόλτερς και Πονίτκα.

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 57-55 στο 33΄αλλά στη συνέχεια έμεινε πέντε λεπτά χωρίς καλάθι και ουσιαστικά χάρισε τη νίκη στην ομάδα του Σέρτζιο Σκαριόλο.

Ο Γουόλτερς με 15 πόντους και ο Πονίτκα με 13 πόντους ήταν οι καλύτεροι του Παναθηναϊκού. Σε κακό βράδυ ο Μπέικον που ήταν πολύ άστοχος.

Η Βίρτους έχει πλέον ρεκόρ 9 νίκες και 11 ήττες και παραμένει ζωντανή στο κόλπο για τα πλέι οφ. Κορυφαίος της Ιταλικής ομάδας ήταν ο Σενγκέλια με 16 πόντους, 7 ασίστ και 3 κλεψίματα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-11, 43-30, 55-51, 74-64

ΒΙΡΤΟΥΣ ΜΠΟΛΟΝΙΑ

(Σκαριόλο): Κορντινιέ 5 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 3 λάθη), Παγιόλα, Μπακό 11 (4/5 δίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ), Τζαϊτέ 8 (4/7 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Λούντμπεργκ 9 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ), Σενγκέλια 16 (4/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 5/6 βολές, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 λάθος), Χάκετ 7 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μίκι 1 (0/5 σουτ, 1/2 βολές), Οτζελέγιε 5, Τεόντοσιτς 12 (0/1 δίποντο, 2/3 τρίποντα, 6/6 βολές, 4 ασίστ, 7 λάθη).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

(Ράντονιτς): Γουόλτερς 15 (4/8 δίποντα, 1/1 τρίποντα, 4/5 βολές), Λι 7 (1/6 τρίποντα), Παπαγιάννης 6 (5 ριμπάουντ, 3 λάθη, 2 μπλοκ), Γουίλιαμς 10 (2/2 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Γ. Καλαϊτζάκης, Μπέικον 8 (1/4 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 3/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 λάθη), Πονίτκα 13 (2/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ), Γκριγκόνις 3 (1/4 τρίποντα, 2 ασίστ, 4 λάθη), Γκουντάιτις 2.

Euroleague: Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 20ής αγωνιστικής

Φενέρμπαχτσε – Μονακό 98-94

Μακάμπι Τελ Αβίβ – Άλμπα Βερολίνου 87-74

Βίρτους Μπολόνια – Παναθηναϊκός 74-64

Μπασκόνια – Μπαρτσελόνα 78-85

Βαλένθια – Παρτίζαν 89-81

Αναντολού Εφές – Μπάγερν Μονάχου (20/1, 19:30)

Ζάλγκιρις – Ερυθρός Αστέρας (20/1, 20:00)

Ολυμπιακός – Ρεάλ Μαδρίτης (20/1, 21:00)