You are currently viewing Στις καθυστερήσεις απέφυγε την ήττα η Γουέστ Χαμ
Στις καθυστερήσεις απέφυγε την ήττα στο Λέστερ η Γουέστ Χαμ, που πήρε ισοπαλία, 2-2, με τον Ντόουσον να χαρίζει βαθμό στα σφυριά στο 91'.

Στις καθυστερήσεις απέφυγε την ήττα στο Λέστερ η Γουέστ Χαμ, που πήρε ισοπαλία, 2-2, σε ένα ματς με μεγάλες συγκινήσεις, με τον Ντόουσον να χαρίζει βαθμό στα σφυριά στο 91′.

Η Γουέστ Χαμ έπεσε θύμα ανατροπής από την Λέστερ όμως στο φινάλε έμενε όρθια στο King Power Stadium, στις καθυστερήσεις απέφυγε την ήττα με γκολ του Ντόουσον στο 91ο λεπτό.

Σε ένα άκρως ισορροπημένο ματς που έλαβε χώρα στο King Power Stadium και το οποίο είχε έντονες συγκινήσεις,

Λέστερ και Γουέστ Χαμ αναδείχτηκαν ισόπαλες με σκορ 2-2, αποτέλεσμα που άφησε χαμόγελα μόνο στους Λονδρέζους…

Αφενός γιατί χρειάστηκε ένα γκολ στο φινάλε για να πάρουν τον βαθμό και αφετέρου γιατί αυτός ήταν αρκετός για να τους φέρει μόνους στην 4η θέση της βαθμολογίας

και στο +1 από την 5η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Το ματς ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις για τους φιλοξενούμενους, καθώς ο φορμαρισμένος Μπόουεν

άνοιξε το σκορ με κοντινή προσπάθεια μετά από μπαλιά του Ντιοπ.

Οι «αλεπούδες» κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Τίλεμανς στο φινάλε του πρώτου μέρους,

όμως η ομάδα του Μπρένταν Ρότζερς δεν σταμάτησε εκεί.

Στο 57’, ο Περέιρα έφερε τούμπα το ματς με υπέροχη κεφαλιά, βάζοντας τη Λέστερ στη θέση του οδηγού.

Και ενώ όλα έδειχναν ότι η Λέστερ θα έπαιρνε την πολυπόθητη νίκη και θα έκανε «σεφτέ» μέσα στο 2022,

ήρθε ο Ντόουσον να ισοφαρίσει με τον… ώμο στις καθυστερήσεις!

Για την ακρίβεια στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, με έναν συνήθη τρόπο για εκείνη τη φετινή σεζόν,

από στατική φάση, με τον κεντρικό αμυντικό των Λονδρέζων, Κρεγκ Ντόουσον,

να εκμεταλλεύεται την εκτέλεση κόρνερ του Μπόουεν για να γράψει το 2-2 και να σώσει την παρτίδα για την ομάδα του.

Έτσι, οι Λονδρέζοι παρέμειναν στην 4η θέση της βαθμολογίας, την ώρα που οι γηπεδούχοι είναι μόλις 11οι.