You are currently viewing Basket League: Πράσινος περίπατος!

Ο Παναθηναϊκός διέλυσε 100-72 το Λαύριο στον πρώτο τελικό της Basket League και χρειάζεται δύο ακόμη νίκες για να κατακτήσει το 40ο πρωτάθλημα της ιστορίας του…

Ο πρώτος τελικός της Basket League βάφτηκε στα πράσινα. Ο Παναθηναϊκός ισοπέδωσε με σκορ 100-72 το Λαύριο, έκανε το 1-0 και έδειξε ότι δεν έχει αντίπαλο στα μέτρα του εντός των συνόρων από την στιγμή που λείπει ο αιώνιος αντίπαλος, ο Ολυμπιακός.  Η ομάδα του Κάτας προηγήθηκε 24-8 στο πρώτο δεκάλεπτο και 52-34 στο ημίχρονο και μετέτρεψε σε τυπική διαδικασία τα δύο τελευταία δεκάλεπτο. Ο Παναθηναϊκός είχε 5 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων ενώ αντίθετα το Λαύριο είχε σε άσχημη μέρα το μεγάλο της όπλο, τον Τάισον Κάρτερ. Ο Αμερικανός γκαρντ τελείωσε τον αγώνα χωρίς πόντο (0/8 σουτ) και έτσι το Λαύριο έχασε το καλύτερο επιθετικό του όπλο. Πάλεψαν οι Μουράτος, Κόζι και Σάβατς. Ο δεύτερος τελικός θα διεξαχθεί το Σάββατο το απόγεμα στο γήπεδο του Λαυρίου.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-8, 52-34, 79-47, 100-72

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Κάτας): Μπρέι 6 (2/2 τρίποντα, 4 ασίστ), Παπαγιάννης 14 (7/9 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Παπαπέτρου 13 (2/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 6/6 βολές, 6 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 4 κλεψίματα), Χεζόνια 7 (3/5 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Γουάιτ 13 (2/2 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/3 βολές), Μακ 7 (1 τρίποντο, 4 ασίστ), Μποχωρίδης 6 (1), Όγκαστ 5 (5 ριμπάουντ), Δίπλαρος, Κασελάκης 10 (4/5 δίποντα, 3 ριμπάουντ), Μήτογλου 14 (5/8 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Μπέντιλ 5 (1/5 σουτ, 5 ριμπάουντ).

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Κάρτερ (0/8 σουτ), Μουράτος 10 (2/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 3/3 βολές, 8 ασίστ), Ντιαλό 11 (4/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα), Ντέιβις 14 (3/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 8 ριμπάουντ), Βουλγαρόπουλος, Κόζι 15 (5/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Σάβατς 13 (3/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Περσίδης, Ερμείδης, Ανοσίκε 1, Γερομιχαλός 4, Μαστρογιαννόπουλος 4.