You are currently viewing ΠΑΟΚ – Άρης 2-0: Κλείδωσε τη δεύτερη θέση ο δικέφαλος
ΠΑΟΚ - Άρης 2-0: Κλείδωσε τη δεύτερη θέση ο δικέφαλος, επέβαλλε την ξεκάθαρη ανωτερότητά του, απέναντι σε έναν Άρη που δεν είχε φάση.

ΠΑΟΚ-Άρης 2-0: Κλείδωσε τη δεύτερη θέση ο δικέφαλος, επέβαλλε την ξεκάθαρη ανωτερότητά του, απέναντι σε έναν Άρη που δεν είχε φάση.

Ο ΠΑΟΚ επέβαλλε την ξεκάθαρη ανωτερότητά του, κέρδισε ξανά τον Άρη (2-0) , κλειδώνοντας τη 2η θέση.

Ένα ματς που ο πρώτος και ο τελευταίος λόγος ανήκε στον Δικέφαλο, απέναντι σε έναν Άρη που δεν είχε φάση!!!

Επί της ουσίας όμως, οι δύο ομάδες περιορίστηκαν σε ελάχιστες στιγμές… συγκίνησης στο α΄ημίχρονο που τις βρήκε στο 0-0.

Ο ΠΑΟΚ είχε ως επί το πλείστον την κατοχή της μπάλας στα πόδια του σε ποσοστό 67% έναντι 33% του Άρη.

Ο δικέφαλος προσπάθησε να απειλήσει μέσα από υποψίες ευκαιριών με τον ορεξάτο Ουάρντα και την άψογη εκτέλεση φάουλ του Βιεϊρίνια.

Αξίζει να σημειωθεί οι διαμαρτυρίες του Δικεφάλου για τη φάση του 21ου λεπτού του ντέρμπι, φωνάζοντας για ανατροπή του Αιγύπτιου από τον πορτιέρο του Άρη.

Ο Λευκορώσος διαιτητής, έδωσε συνέχεια στο παιχνίδι, ενώ επέμεινε στην αρχική του απόφαση και μετά την εξέταση της φάσης από τον VAR.

Ο Άρης προσπαθούσε κυρίως κλείσει καλά τους χώρους, θέλοντας να εξουδετερώσει τα ατού του αντιπάλου του, μπλοκάροντας τα άκρα.

Το 2ο ημίχρονο σημαδεύτηκε από το σκληρό φάουλ του Μπρούνο Γκάμα στον Βιεϊρίνια, αντικρίζοντας την κίτρινη κάρτα.

Ο Μάντζιος προσπάθησε να κάνει πιο επιθετική την ομάδα του βάζοντας Μαντσίνι και Μάνο.

Ο Γκαρσία απάντησε με τρεις αλλαγές και αναπροσαρμογές.

Ό,τι στερήθηκε η ομάδα του ΠΑΟΚ στο 1ο ημίχρονο, το πήρε στο δεύτερο 45λεπτο,

όταν ο ρέφερι της αναμέτρησης καταλόγισε πέναλτι για τον ΠΑΟΚ από το πάτημα του Σάσα στον Κρμέντσικ.

Ο Σβαμπ ανέλαβε την εκτέλεση και άνοιξε το σκορ για την ομάδα του, με τη μπάλα να καταλήγει στη δεξιά γωνία των κιτρινόμαυρων για το 1-0!

Το γκολ έβαλε «φωτιά» στους φιλοξενούμενους που επιχείρησαν ό,τι είναι εφικτό σε αλλαγές από τον πάγκο,

αλλά ο ΠΑΟΚ δεν το επέτρεψε, με τον Μιχάι να επιστρέφει και μάλιστα με εμφατικό τρόπο σερβίροντας τον  Ζίβκοβιτς για το 2-0.