You are currently viewing GBL: Η ΑΕΚ …κατάπιε τον Άρη στο Αλεξάνδρειο

Η ΑΕΚ Betsson πήρε σπουδαία νίκη, επικρατώντας του Άρη μέσα στο Αλεξάνδρειο στην πρεμιέρα της Stoiximan GBL

Το Σάββατο (5/10) ο Άρης υποδέχθηκε στο Αλεξάνδρειο την ΑΕΚ για την πρεμιέρα της Stoiximan GBL. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν, μέσα σε μια πολύ δύσκολη έδρα, να επιβληθούν, με 59-70 και να πάρουν το διπλό. Έτσι η Ένωση έσπασε μια κατάρα πολλών χρόνων που την ήθελε να τα βρίσκει σκούρα στη συγκεκριμένη έδρα. Παράλληλα έστειλε ηχηρό μύνημα πως φέτος έχει το μέταλλο για να κάνει το κάτι παραπάνω…

Ο Άρης μπήκε πιο δυνατά στην αναμέτρηση και γρήγορα πήρε τα ηνία. Η ΑΕΚ έβγαλε ένταση στην άμυνα στο δεύτερο δεκάλεπτο και  σύντομα το προβάδισμα στο ματς άλλαξε χέρια.

Στο 2ο ημίχρονο, η Ένωση πάτησε γκάζι. Χάρη στην ανοδική παρουσία του ΡαϊΚουάν Γκρέι, στο φινάλε έφτασε σε μεγάλη νίκη.

Ο Σι Τζέι Μπράις με 16 πόντους ήταν το πρώτο βιολί για την ομάδα του Ντράγφκαν Σάκοτα, με τον Κουζμίνσκας να έχει 12 πόντους και τον Χαμπ 10.

Για τον Άρη, ο Γούντμπερι μέτρησε 15 πόντους και ο ΝτεΤζούλιους 17 . Ουδείς άλλος όμως κατάφερε να κάνει αισθητή την παρουσία του.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-14, 29-26, 41-44, 59-70

ΑΡΗΣ

(Καστρίτης): Μπανκς 2, Νόλεϊ 3 (7 ριμπάουντ), Ντε Τζούλιους 17 (4/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Γούντμπερι 15 (6 ριμπάουντ), Μαντζούκας 5, Άλκινς 3, Τολιόπουλος 7, Χατζηδάκης, Γκιουζέλης 1, Μποχωρίδης 2, Πουρλίδας, Ρόμπερτς 4

ΑΕΚ Betsson

(Σάκοτα): Χαμπ 10 (2/7 τρίποντα), Νετζήπογλου 5, Κουζέλογλου 5, Γκόλντεν 4 (5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Χέιλ 5 (0/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Γκρέι 9 (6 ριμπάουντ), Σκορδίλης, Καράμπελας, Φλιώνης 2, Μπράις 18 (1/1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Φίλλιος, Κουζμίνσκας 12 (4 ριμπάουντ)